Lavrov přijíždí do Británie. Zpravodaj Guardianu může zpět do Ruska

Ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova čeká dvou denní návštěva Británie. Obě země se snaží vylepšit vzájemné vztahy, na nichž se v posledních letech negativně podepsala četná řada skandálů. Posledním z nich bylo vyhoštění zpravodaje respektovaného deníku The Guardian z Moskvy. Ruské úřady v předvečer cesty Sergeje Lavrova ohlásily, že novináři vydaly nová víza.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sergej Lavrov | Foto: AFP

Zpravodaj listu The Guardian Luke Harding přicestoval do Moskvy o víkendu, ruské úřady potvrdily, že už dnes si bude moci vyzvednout novinářskou akreditaci. Právě porušením pravidel pro práci zahraničního novináře v zemi vysvětlovalo ruské ministerstvo zahraničí vypovězení reportéra.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajka ČRo v Moskvě Lenka Kabrhelová v Ranním Radiožurnálu.

Harding ale spojuje svůj nucený odchod se svými články – v posledních dvou měsících informoval o odhaleních zveřejněných internetovou stránkou Wikileakes týkajících se právě Ruska.

Jeho případ je posledním v řadě skandálů, které kalí vztahy obou zemí. Ty by měla pomoci zlepšit setkání ruského ministra zahraničí Lavrova s premiérem Davidem Cameronem i protějškem Williamem Haguem.

„Návštěva by hlavně měla připravit půdu pro cestu britského premiéra do Ruska, protože zatím bývají oficiální setkání na obou stranách spíš vzácnějším jevem. Neznamená to ale, že by mezi Británií a Ruskem nevládl čilý obchodní ruch,“ poznamenala zpravodajka ČRo v Moskvě Lenka Kabrhelová s tím, že právě podpora britských investic v Rusku nebo spolupráce v oblasti bezpečnosti mají být tématy, na které se obě strany chtějí zaměřit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu ruského ministra zahraničí sleduje i londýnský spolupracovník ČRo Ivan Kytka

Podle londýnského spolupracovníka Českého rozhlasu Ivana Kytky Britové od návštěvy očekávají zmenšení několikaletého napětí mezi oběma zeměmi a potvrzení ruského zájmu o britské investice.

„Zájem z britské strany bude spíše o vzájemně výhodný obchod spojený s nepříliš výraznou a hlasitou kritikou ruského postoje vůči lidským právům nebo britské kritiky opětovného soudu a prodloužení odnětí svobody pro ruského podnikatele Chodorkovského,“ předpokládá Kytka.

Lenka Kabrhelová, Helena Berková, Ivan Kytka, Lenka Rafaelová, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme