Viníkem vyhrocení vztahů je podle Lavrova Západ. Rusko očekává písemnou odpověď na své návrhy

Situace se nezlepšuje a potenciál možného konfliktu podle Moskvy roste, hlavně vinou Západu. Prohlásil to v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov na své výroční tiskové konferenci. Kvůli rostoucímu napětí kolem Ukrajiny a zajištění bezpečnosti v Evropě vedlo Rusko tento týden sérii jednání se Spojenými státy, NATO a Organizací pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Kreml rozhovory označil za neúspěšné.

Moskva Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sergej Lavrov na konferenci v Mnichově

Sergej Lavrov na konferenci v Mnichově | Zdroj: Reuters

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Moskva očekává písemnou brzkou a konkrétní odpověď na dvojici návrhů dohod, které předložila v polovině prosince Spojeným státům a Severoatlantické alianci.

Jednání mezi Ruskem a Západem skončila patem. Co rozhovory ukázaly? A jak dopadnou na Ukrajinu?

Číst článek

Žádá v nich záruky, že Ukrajina a další postsovětské země nevstoupí do NATO nebo že se alianční síly stáhnou ze států, které se připojily až po roce 1997.

Návrh Rusko předložilo v době, kdy ho Západ viní, že v blízkosti Ukrajiny shromáždilo na sto tisíc vojáků.

Třicítka členských zemí Severoatlantické aliance ve středu jednomyslně odmítla ruské požadavky na záruku, že se Ukrajina nikdy nestane členem NATO, stejně tak smetla ze stolu požadavek na stažení aliančních jednotek a zbraní ze zemí východního křídla bloku.

Ivana Milenkovičová, pj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme