‚Protančil bych celou noc.‘ Opakované prezidentské volby v Malawi vyhrál opoziční kandidát Chakwera

Vítězem opakovaných prezidentských voleb v Malawi se stal opoziční kandidát Lazarus Chakwera, který v předchozím hlasování skončil druhý. V sobotu večer to oznámila malawská volební komise. Podle agentury AP je to poprvé, co byla v Africe poražena dosavadní hlava státu poté, co původní hlasování zrušil soud kvůli podezřením z volebních podvodů. Pětašedesátiletý Chakwera už složil přísahu, zvolen byl na pětileté období.

Lilongwe Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nový prezident Malawi Lazarus Chakwera

Nový prezident Malawi Lazarus Chakwera | Zdroj: Reuters

O novém prezidentovi Malawi místní rozhodovali nejprve loni v květnu, kdy volební komise prohlásila vítězem nynějšího prezidenta Petera Muthariku. Krátce po volbách ale v zemi propukly rozsáhlé a vytrvalé protesty zastánců opozice, kteří tvrdili, že hlasování provázely na mnoha místech nesrovnalosti.

Malawi odsoudilo k trestu smrti tři vrahy albína. Lidé věří, že části jejich těl mají magické účinky

Číst článek

Demonstrantům dal nakonec za pravdu místní ústavní soud, který nařídil opakování voleb.

„Jsem tak šťastný, že bych protančil celou noc,“ prohlásil po sobotním oznámení výsledků hlasování Chakwera. „Je to vítězství pro Malawijce, vítězství pro demokracii,“ dodal vítěz, který dostal přes 58 procent hlasů. Opakované volby se konaly v úterý.

Volební drama v Malawi je teprve druhým případem, kdy soud v některé africké zemi zpochybnil výsledek prezidentských voleb. Poprvé se tak stalo v roce 2017 v Keni, kdy ale v opakovaném hlasování vyhrál stávající prezident, protože opozice volby bojkotovala.

Poražený Mutharika, který usiloval o druhý pětiletý mandát, nazval opakované volby „nejhoršími v malawské historii“. Prohlásil, že pozorovatelé jeho politické strany čelili na některých místech výhrůžkám a násilnostem. Podle malawské komise pro lidská práva, která na volby dohlížela, bylo hlasování pokojné a transparentní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme