Le Pen končí. V čele francouzské Národní fronty ho asi nahradí jeho dcera

Prezident a zakladatel francouzské Národní fronty Jean-Marie Le Pen míří do politického důchodu. Z čela strany odejde nejspíš v roce 2010. A v příštích prezidentských volbách už proti Nicolasi Sarkozymu kandidovat nebude.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pařížský Montmartre

Pařížský Montmartre | Foto: parisdigest.com

Většina příznivců krajní pravice si přeje, aby se do čela Národní fronty postavila Marine Le Penová. Preferují ji před Bruno Gollnischem, vicepředsedou Národní fronty.

"Marine Le Penová si v posledních letech dokázala vybudovat pověst obratné političky v mediálním vystupování. Narozdíl od svého otce si dává pozor, aby nezacházela ke krajním provokacím. Nenajdeme u ní výroky, že vyvražďování Židů bylo detailem. Akcentuje sociální otázky a je u ní cítit snaha oslovit tradičně levicové voliče," vysvětlil Lukáš Macek, ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd.

Jean-Marie Le Pen, nejvýraznější představitel nejen francouzské ale i evropské krajní pravice, loni oslavil osmdesátku. V čele Národní fronty, kterou založil, strávil třicet let. Z bezvýznamného uskupení dovedl stranu k poměrně stabilní voličské podpoře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Lukášem Mackem, ředitelem dijonské sekce pařížského Institutu politických věd, v pořadu Svět o desáté.

"Jean-Marie Le Pen ovlivnil francouzskou politickou scénu velmi výrazně. Na jednu stranu byl strašákem francouzské politické scény, což vedlo k tomu, že se pravice a levice dokázala v boji proti němu sjednotit. Na druhou stranu také Le Pen působil často jako nástroj některých politiků, jak zužovat prostor politikům jiným," řekl Macek.

Největší úspěchem byly prezidentské volby v roce 2002, ve kterých se rodák z Bretaně probojoval až do druhého kola. Že by porazil Jacquesa Chiraca nikdo nepředpokládal, ale svou bitvu - mimochodem už čtvrté tažení na Elysejský palác - alespoň obrazně vyhrál. Krajně pravicovou Národní frontu totiž posunul z periferie do centra francouzské politiky.

Od té doby ale popularita jeho strany stále klesala a v posledních prezidentských volbách mu hodně příznivců odčerpal současný prezident Sarkozy. Strana se dokonce dostala do finančních potíží a Le Pen musel dokonce prodat její sídlo, známé jako Parník.

"George Bush je válečný zločinec, z francouzského fotbalového týmu mizí běloši a plynové komory byly jen historickým detailem druhé světové války," jsou jen některé z výroků Jean-Marie Le Pena. Když měl vůdce evropské pravice letos na jaře - coby nejstarší europoslanec - podle stávajících zvyklostí předsedat zahajovacímu zasedání Evropského parlamentu, europoslanci si raději odhlasovali změnu jednacího řádu.

Šéf francouzské ultrapravice Le Pen chce odejít z politiky
Le Pen nebude předsedat novému EP, poslanci změnili jednací řád
Klub krajní pravice v Evropském parlamentu se rozpadl
Francie v šoku; o post prezidenta se Chirac utká s Le Penem

Markéta Bartošová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme