Le Pen končí. V čele francouzské Národní fronty ho asi nahradí jeho dcera

Prezident a zakladatel francouzské Národní fronty Jean-Marie Le Pen míří do politického důchodu. Z čela strany odejde nejspíš v roce 2010. A v příštích prezidentských volbách už proti Nicolasi Sarkozymu kandidovat nebude.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pařížský Montmartre

Pařížský Montmartre | Foto: parisdigest.com

Většina příznivců krajní pravice si přeje, aby se do čela Národní fronty postavila Marine Le Penová. Preferují ji před Bruno Gollnischem, vicepředsedou Národní fronty.

"Marine Le Penová si v posledních letech dokázala vybudovat pověst obratné političky v mediálním vystupování. Narozdíl od svého otce si dává pozor, aby nezacházela ke krajním provokacím. Nenajdeme u ní výroky, že vyvražďování Židů bylo detailem. Akcentuje sociální otázky a je u ní cítit snaha oslovit tradičně levicové voliče," vysvětlil Lukáš Macek, ředitel dijonské sekce pařížského Institutu politických věd.

Jean-Marie Le Pen, nejvýraznější představitel nejen francouzské ale i evropské krajní pravice, loni oslavil osmdesátku. V čele Národní fronty, kterou založil, strávil třicet let. Z bezvýznamného uskupení dovedl stranu k poměrně stabilní voličské podpoře.

Přehrát

00:00 / 00:00

Rozhovor s Lukášem Mackem, ředitelem dijonské sekce pařížského Institutu politických věd, v pořadu Svět o desáté.

"Jean-Marie Le Pen ovlivnil francouzskou politickou scénu velmi výrazně. Na jednu stranu byl strašákem francouzské politické scény, což vedlo k tomu, že se pravice a levice dokázala v boji proti němu sjednotit. Na druhou stranu také Le Pen působil často jako nástroj některých politiků, jak zužovat prostor politikům jiným," řekl Macek.

Největší úspěchem byly prezidentské volby v roce 2002, ve kterých se rodák z Bretaně probojoval až do druhého kola. Že by porazil Jacquesa Chiraca nikdo nepředpokládal, ale svou bitvu - mimochodem už čtvrté tažení na Elysejský palác - alespoň obrazně vyhrál. Krajně pravicovou Národní frontu totiž posunul z periferie do centra francouzské politiky.

Od té doby ale popularita jeho strany stále klesala a v posledních prezidentských volbách mu hodně příznivců odčerpal současný prezident Sarkozy. Strana se dokonce dostala do finančních potíží a Le Pen musel dokonce prodat její sídlo, známé jako Parník.

"George Bush je válečný zločinec, z francouzského fotbalového týmu mizí běloši a plynové komory byly jen historickým detailem druhé světové války," jsou jen některé z výroků Jean-Marie Le Pena. Když měl vůdce evropské pravice letos na jaře - coby nejstarší europoslanec - podle stávajících zvyklostí předsedat zahajovacímu zasedání Evropského parlamentu, europoslanci si raději odhlasovali změnu jednacího řádu.

Šéf francouzské ultrapravice Le Pen chce odejít z politiky
Le Pen nebude předsedat novému EP, poslanci změnili jednací řád
Klub krajní pravice v Evropském parlamentu se rozpadl
Francie v šoku; o post prezidenta se Chirac utká s Le Penem

Markéta Bartošová, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme