Le Penová poprvé před Macronem, ve volbách do Evropského parlamentu by nyní získala víc hlasů

Francouzské nacionalistické Národní sdružení (dříve Národní fronta) Marine Le Penové vůbec poprvé v průzkumu pro květnové volby do Evropského parlamentu předběhlo Republiku v pohybu, stranu prezidenta Emmanuela Macrona . Vyplývá to ze zveřejněného průzkumu veřejného mínění institutu Ifop, o kterém informovala agentura Reuters.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marine Le Penová | Zdroj: Reuters

Macronovo hnutí v sondáži pro unijní volby v květnu 2019 získalo podporu 19 procent dotazovaných Francouzů, zatímco Le Penové by dalo hlas 21 procent respondentů.

Pro srovnání, v posledním průzkumu Ifop z konce srpna vedla Republika v pohybu s 20 procenty nad Národním sdružením, které ztrácelo na Macronovu stranu tři procentní body.

Svět se mění a my také, prohlásila Marine Le Penová. Její strana ponese nový název Národní sdružení

Číst článek

Krajně pravicové strany, ke kterým Reuters vedle Národního sdružení zařadil i gaullistickou stranu Vzhůru, republiko Nicolase Dupont-Aignana (7 %) a strany Floriana Philippota a Francoise Asselineaua (obě po jednom procentu) volající po odchodu z EU, by dohromady získaly 30 procent hlasů. Na konci srpna to bylo 25 procent.

Průzkumu, který Ifop provedl 30. a 31. října, se zúčastnilo tisíc Francouzů. Institut respondentům pokládal otázku, koho by do Evropského parlamentu volili, pokud by se hlasovalo již nyní.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme