Le Penová představila potencionálního francouzského premiéra, poraženého Dupont-Aignana

Francouzským premiérem by v případě nástupu Marine Le Penové na post prezidentky byl Nicolas Dupont-Aignan. Pravicový politik a bývalý prezidentský kandidát, který v prvním kole voleb získal skoro pět procent hlasů, s Le Penovou uzavřel dohodu o případné budoucí vládě. Dupont-Aignan v dohodě požádal i o úpravu některých bodů kandidátčina programu.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Francouzským premiérem by v případě nástupu Marine Le Penové na post prezidenta byl Nicolas Dupont-Aignan. | Foto: Michel Euler | Zdroj: ČTK

Premiéra ve Francii jmenuje prezident, nemůže ale vládnout bez souhlasu parlamentu. Po případném vítězství Marine Le Penové, proti které se staví obě hlavní francouzské politické strany, by tak sestavování vlády bylo velmi obtížné.

Rozhodující druhé kolo voleb se koná 7. května. Dosavadní průzkumy ukazují, že by rozhodující duel voleb měl vyhrát centristický kandidát Emmanuel Macron, a to se zhruba 60 procenty hlasů.

Václav Jabůrek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme