Le Penové chybí podpisy, aby se mohla utkat o post prezidenta Francie

Cestu francouzskému prezidentu Sarkozymu ke znovuzvolení může paradoxně usnadnit šéfka Národní fronty Marine Le Penová. Ta apelovala na starosty a volené zástupce, aby se nebáli podpořit její kandidaturu. Pokud se jí nepodaří získat 500 podpisů, nemůže se podle zákona voleb zúčastnit. Průzkumy ukazují, že by za těchto okolností byl duel mezi Sarkozym a kandidátem socialistů Hollandem vyrovnaný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marine Le Penová | Zdroj: ČTK

Sarkozy a Hollande by při absenci Marine Le Penové získali v prvním kole shodně 34 procent hlasů, což by výrazně měnilo současný poměr sil. Průzkumy ukazují, že Hollande by v prvním i druhém kole jasně vyhrál.

Marine Le Penová považuje za nedemokratické, že hlasy starostů a dalších volených zástupců nejsou anonymní, jinak by s 500 podpisy zřejmě neměla potíže. Zatím jich však má pouze 350 a snaží se ústavní cestou dosáhnout zrušení podmínky anonymity.

Hlavní strany údajně zakazují svým členům podpořit její nominaci. Le Penová dokonce řekla, že znásilňují demokracii a brání lidu projevit svou vůli. Chtěla by proto nominační proces změnit tak, aby byl opět anonymní, jako tomu bylo ještě do poloviny 70. let.

Přehrát

00:00 / 00:00

O stížnostech Marine Le Penové na volební systém mluvil v Odpoledním Radiožurnálu Ondřej Bouda ze zahraniční redakce

Ministr obrany, který je ze stejné strany jako prezident Sarkozy, řekl, že Le Penová by se voleb zúčastnit měla. Její strana reprezentuje 15 až 20 procent voličů a těm by se neměla upírat možnost vyjádřit se.

V porovnání s volebními výsledky Le Penová nesehnala podporu ani jednoho procenta volitelů. Což je opravdu zvláštní. Jelikož většina volitelů je skutečně ze Socialistické strany nebo vládnoucí UMP, nějaký stranický příkaz v nominacích může hrát roli. Ale zdaleka ne u všech.

Propastný rozdíl mezi volebními výsledky Národní fronty a podporou volitelů pro Le Penovou je ale podle komentátorů dán spíš tím, že se veřejní činitelé nechtějí veřejně hlásit k radikálním myšlenkám její strany. Národní fronta není jen euroskeptická, ale také silně nacionalistická a často až rasistická. I přesto je třetí nejsilnější stranou ve Francii.

Jan Šmíd, Ondřej Bouda, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme