Le Penovou v čele Národní fronty dočasně střídá muž, který zpochybňoval holokaust

Kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová dva týdny před rozhodující volbou dočasně odstoupila z vedení své strany Národní fronta. Její místo zaujme Jean-François Jalkh, podpředseda partaje odpovědný za legislativu a volby. Ten je členem strany od 70. let a pozornost na sebe přitáhl například výroky zpochybňujícími vraždění Židů.

Paříž Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jean-François Jalkh (vpravo) po boku Marine Le Penové a Steeva Brioise z Národní fronty

Jean-François Jalkh (vpravo) po boku Marine Le Penové a Steeva Brioise z Národní fronty | Zdroj: Profimedia

O tom, že místopředseda Jalkh převezme do konce volební kampaně vedení strany, informoval v úterý francouzský deník Le Figaro, a to s odvoláním na vnitřní stanovy partaje.

Deník zároveň poukázal na to, že ve stejný den se sociálními sítěmi začal šířit úryvek z textu, který v roce 2005 zveřejnil magazín Le Temps des savoirs. Ten cituje nového lídra Národní fronty, který prohlásil, že použití smrtícího plynu Cyklón B během holokaustu považuje za nemožné. Samotné vyjádření je ještě z roku 2000.

Le Penová dočasně odstoupila z čela Národní fronty. Stranických funkcí se vzdal i neúspěšný Fillon

Číst článek

Šedesátník, který byl v minulosti blízkým spolupracovníkem Jean-Marie Le Pena a je považován za jednoho z nejbližších spolupracovníků jeho dcery, měl problémy už v minulosti.

Podle Le Figaro byl prvním vysoce postaveným členem strany, který čelil obviněním z podvodu a přijímaní peněz od soukromé společnosti.

Objevuje se také v kauze parlamentních asistentů Národní fronty v europarlamentu. Parlament podezřivá stranu z toho, že si jako asistenty platila lidi, kteří pro stranu pracovali jinde. Jalkh měl pracovat jako asistent Le Pena v letech 2009 až 2014, tedy v čase, kdy působil jako generální tajemník Národní fronty. Strana takhle měla celkově zneužít přes 300 tisíc eur.

 

mos Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme