Léčba venezuelského prezidenta Cháveze podle vlády pokročila, podle jiných bojuje o život

Léčba venezuelského prezidenta Huga Cháveze podle vlády pokročila, podle jiných ve skutečnosti bojuje o život. Prezident před měsícem podstoupil na Kubě už čtvrtou operaci rakovinového nádoru za poslední rok a půl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Venezuelané se modlí za zdraví svého prezidenta | Zdroj: Reuters

Lékařům se podle oficiálního vyjádření daří zvládat infekci dýchacích cest a prezident je při vědomí.

"Přes jeho křehký zdravotní stav se léčba v minulých dnech vyvíjela příznivě. Infekce dýchacích cest je pod kontrolou, prezident je při vědomí,” stojí podle agentury Reuters ve vládním prohlášení.

Navzdory vládnímu prohlášení však bývalý venezuelský viceprezident Elías Jaua podle agentury AFP řekl, že Chávez ve skutečnosti na Kubě bojuje o život. Prezident se už déle než měsíc neukázal na veřejnosti.

"Situace je všeobecně velmi složitá a choulostivá, pravdou ale je, že Hugo Chávez v současnosti bojuje a nepřestává bojovat o svůj život," prohlásil podle agentury AFP exviceprezident Jaua v hlavním městě Caracasu na schůzi Chávezovy vládní Sjednocené socialistické strany Venezuely, uspořádané ze solidarity s nemocným prezidentem.

Podobná shromáždění se konala i jinde v zemi a jejich průběh přenášela státní televize.

Příznivci prezidenta Hugo Cháveze | Foto: Reuters

Chávez měl po loňském volebním vítězství ve čtvrtek ve Venezuele složit prezidentskou přísahu. Nejvyšší soud mu ale umožnil odložit inauguraci, až ji bude moci uspořádat.

Prezidentův bratr Adan Chávez v sobotu tvrdil, že sourozencův stav se den ode dne lepší. Venezuelská opozice však podobným ujištěním nevěří a požaduje pravdu o prezidentově zdravotním stavu.

Spekulace pak oživilo nedělní oznámení Kuby, že v sobotu večer jednali v Havaně o Chávezově stavu a vyhlídkách čtyři vysocí venezuelští představitelé s kubánským prezidentem Raúlem Castrem.

Jeho bratr, bývalý kubánský president Fidel Castro, se o víkendu po delší době ukázal na veřejnosti, aby důrazně popřel poslední spekulace ohledně svého zdraví. “Jsem živý a zdravý,” vzkázal Fidel Castro světu.

Venezuelský viceprezident Jaua, který se s ním setkal v Havaně, prohlásil, že 86letý Castro se těší ‘velmi dobrému zdraví a úsudku’.

Michaela Vydrová, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme