Lech Kaczynski - nesmlouvavý konzervativní politik

Nesmlouvavý konzervativní politik, který hlasitě hájil zájmy Polska v zahraničí a morální hodnoty ve vlasti. Takový byl ve zkratce polský prezident Lech Kaczynski, který dnes zahynul při leteckém neštěstí v Rusku. V jednašedesáti letech měl letos usilovat o další pětiletý mandát, i když podle průzkumů favoritem voleb nebyl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Lech Kaczyński s manželkou Marií

Prezident Lech Kaczyński s manželkou Marií | Foto: Tomáš Adamec

S jednovaječným dvojčetem Jaroslawem, expremiérem a lídrem polské národovecké opozice, se Lech Kaczynski v Polsku proslavil už v dětství. Bratři ztvárnili hlavní role v populárním filmu Dva, kteří ukradli měsíc.

Vystudovaný právník se od sedmdesátých let angažoval v protikomunistické opozici a po vyhlášení výjimečného stavu strávil několik měsíců ve vězení. V odborovém hnutí Solidarita patřil k nejbližším spolupracovníkům Lech Walesy a účastnil se i rozhovorů u kulatého stolu o ukončení mocenského monopolu komunistů.

Už v devadesátých letech Lech Kaczynski vystřídal několik vysokých státních funkcí - byl poslancem, senátorem, šéfem Nejvyššího kontrolního úřadu, ministrem spravedlnosti i starostou Varšavy.

S bratrem Jaroslawem hájil v ostře rozdělené polské politice konzervativní hodnoty proti bývalým liberálním kolegům ze Solidarity i postkomunistům.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme