Lech Kaczyński má přijít o ‚svou‘ ulici. Podle soudu nebylo přejmenování varšavské třídy odůvodněné

Bývalý polský prezident Lech Kaczyński nejspíš přijde o svou ulici ve Varšavě. Vyplývá to z rozhodnutí soudu, které zvrátilo přejmenování několika varšavských veřejných prostranství, o kterém na základě dekomunizačního zákona loni rozhodl mazowiecký vojvoda. Rozsudek je nepravomocný.

Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý polský prezident Lech Kaczyński v roce 2009. | Foto: Prezydent.pl | Zdroj: GNU Free Documentation License

Jedna z varšavských dopravních tepen do loňského podzimu nesla název třída Lidové armády. Mazowiecký vojvoda pak na základě dekomunizačního zákona rozhodl o jejím přejmenování na ulici Lecha Kaczyńského, který v letech 2005-2010 zastával úřad polského prezidenta. S manželkou a dalšími 94 lidmi tragicky zemřel při nehodě vládního letadla u Smolenska v dubnu před osmi lety.

Debata o Marxovi jako ‚protinárodní činnost‘? Polští policisté kontrolovali vědeckou konferenci

Číst článek

Teď se má ale původní název tříkilometrové komunikace vrátit. Podle mazowieckého správního soudu totiž úřad neodůvodnil přejmenování dostatečně. Vojvodství vycházelo z názoru polského Ústavu národní paměti, podle kterého názvy ulic propagovaly totalitární režimy.

Pryč s Polskou lidovou republikou

Podle tzv. dekomunizačního zákona měly obce do 2. září 2017 změnit názvy prostranství a ulic, které propagují komunismus. Varšavský magistrát vedený Občanskou platformou loni srpnu rozhodl o přejmenování šesti ulic.

V listopadu ale mazowiecký vojvoda Zdzisław Sipiera ze strany Právo a spravedlnost obešel radnici a zvláštním nařízením změnil názvy dalších 47 varšavských ulic, včetně třídy Lidové armády na Kaczyńského ulici. Tento krok pak magistrát napadl u soudu.

Kontroverze nedávno vyvolalo umístění pomníku obětem letecké katastrofy u Smolenska na náměstí Piłsudského v centru Varšavy, nedaleko byl v dubnu také položen základní kámen sochy Lecha Kaczyńského.

Stavbě smolenského pomníku předcházelo další rozhodnutí vojvody Sipiery – dotyčné Piłsudského náměstí vyjmul ze správy města. Magistrát se stavbou nesouhlasil, Sipiera ji ale letos v únoru schválil.

Pomník obětem letecké nehody u Smolenska na Piłsudského náměstí ve Varšavě | Foto: Kacper Pempel | Zdroj: Reuters

haf Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme