Tusk vyzval Poláky k protestům proti soudní reformě. Walesa prohlásil, že stane v čele pochodu na Varšavu

Bývalý předseda Evropské rady a polský expremiér Donald Tusk se vrátil do domácí politiky. Vyzval Poláky, aby vyšli do ulici a protestovali proti kontroverzní reformě soudnictví. Připojil se k němu i bývalý polský prezident Lech Walesa.

Od stálého zpravodaje Varšava Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Tusk (vlevo) a Lech Walesa na snímku z roku 2015 | Zdroj: Reuters

Bývalý premiér a současný předseda Evropské lidové strany Donald Tusk uvedl, že autoři sporných návrhů zákonů o reformě soudnictví nechtějí nezávislé soudy, ale naopak soudy podřízené politikům. A proti tomu by lidé měli protestovat.

Opoziční Občanská platforma vyšle do boje o polský prezidentský úřad Malgorzatu Kidawovou-Blońskou

Číst článek

„Za žádnou cenu není možné dovolit zničit nezávislé soudnictví. Dost ústupků,“ napsal v sobotu na twitteru bývalý prezident Lech Walesa, který stejně jako Tusk patří k hlasitým odpůrcům vlády Práva a spravedlnosti (PiS).

„Pokud PiS rozjede proces likvidace soudnictví, vyzývám k více než milionovému pochodu na Varšavu a k nastolení pořádku. Budu v čele,“ uvedl někdejší předák odborového hnutí Solidarita a symbol odporu proti komunismu v Polsku.

Vládnoucí strana Právo a spravedlnost ale trvá na tom, že očista polského soudnictví musí být dovedena do konce.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme