Lech Walesa odmítl převzít státní vyznamenání Litvy

Bývalý polský prezident Lech Walesa odmítl jedno z nejvyšších litevských státních vyznamenání. Důvodem jsou napjaté polsko-litevské vztahy kvůli polské menšině žijící v pobaltském státu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Walesa | Foto: Slawek

Litva chtěla vyznamenat Lecha Walesu za rozvoj dobrých sousedských vztahů, ten to ale odmítl. Oznámil, že vyznamenání si převezme v okamžiku, kdy se začne Litva lépe chovat k polské menšině.

Poláci tvoří zhruba sedm procent obyvatel třímilionové Litvy. Nelíbí se jim, že nemohou používat svá jména psaná v polské podobě a aktuálně si stěžují na nové školské zákony. Ty jim nařizují, aby se v polských školách vyučovaly některé předměty v litevštině. Krajané se bojí, že to povede k zavírání polských škol, litevští politici argumentují, že se polské děti naučí lépe litevsky.

Lech Walesa si přeje, aby Litva respektovala práva jeho rodáků a teprve poté státní vyznamenání přijme. Jeho rozhodnutí si litevští Poláci velmi váží.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme