Lech Walesa se poprvé nezúčastnil oslav vzniku Solidarity

Bývalý vůdce polské Solidarity Lech Walesa se poprvé nezúčastnil oficiální části oslav 26. výročí srpnových dohod. Ty ukončily vlnu stávek v Polsku a vyústily ve vznik hnutí Solidarita.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lech Walesa | Foto: Pavel Novák | Zdroj: Český rozhlas

Bývalý prezident Lech Walesa neskrývá, že nechtěl vznik hnutí Solidarita oslavovat zároveň s prezidentem Lechem Kaczyńskim a současnou vládou. Jak řekl, nechtěl kazit sváteční náladu jiným ani sobě.

"Bylo to přece jen velké vítězství a Poláci by se měli radovat. Než bych se tam měl s někým hašteřit, to raději zůstanu stranou. Vím dobře, jak velké vítězství to bylo a kolik nás stálo. Nechci se dnes dívat na všechny ty malé lidi, jak tam poskakují a hádají se."

Lech Walesa proto položil květiny u Pomníku padlých zaměstnanců loděnic v Gdańsku mimo oficiální program oslav. Doprovázeli ho politici z opoziční Občanské platformy.

Ceremoniálu v Gdańsku se nezúčastnil ani premiér Jaroslaw Kaczyński. V poslední době se vyhýbá akcím, na kterých by ho kamery zabíraly společně s bratrem - prezidentem Lechem Kaczyńskim. Podle premiéra to příliš odvádí pozornost od podstaty věci.

Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme