Léčit na internetu závislé děti elektrošoky a bitím? Skoncujte s tím, volá Čína

Posedlost, která rozvrací nemocné i jejich rodiny, versus drastická terapie založená na tělesných trestech a dalších sporných metodách. Čínská vláda by ráda vykořenila obojí. V boji s epidemií internetové závislosti navrhla nový zákon, jímž chce omezit kontroverzní léčebny pro děti a mladistvé. Ty leckdy připomínají spíš ostře střežené věznice, zoufalí rodiče je však často vidí jako poslední naději.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závislost mladých Číňanů na internetu kvete. (Záběr z dokumentu Web Junkies izraelské režisérky Shosh Shlam z roku 2014).

Závislost mladých Číňanů na internetu kvete. (Záběr z dokumentu Web Junkies izraelské režisérky Shosh Shlam z roku 2014). | Foto: Web Junkies / Shosh Shlam / Youtube

Chorobná závislost na internetu, především na virtuálních hrách – palčivý problém mladé čínské generace. Spolu s ním prosperují také terapeutická centra, která slibují ulevit závislým a jejich rodinám. Zprávy z posledních let ovšem dokládají, že tyto více či méně oficiální instituce mohou být pro své klienty podobně nebezpečné jako samotná choroba.

Ke zdokumentované – a nijak výjimečné – „léčebné“ praxi patří bití, elektrošoky, psychologický nátlak včetně spoutání na samotce a přísná disciplína, která se podobá spíš vojenskému drilu. Právě těmto kontroverzním metodám má učinit přítrž nový zákon připravený čínskou ústřední vládou. Státní rada ho nyní předložila ke konzultaci veřejnosti, informoval tento týden deník South Morning China Post.

Konec násilí?

Návrh zakazuje užívání násilí vůči mladistvým pacientům, jak na osobní, tak institucionální úrovni. Fyzické tresty a další drastické postupy by se měly stát minulostí, stejně jako celonoční vysedávání dětí před monitorem. Zákon totiž prosazuje technologii, která by nezletilé uživatele do her nepustila mezi půlnocí a osmou ranní; měla by omezit čas, který u hry mohou v kuse strávit.

Miminka na prodej. Reportáž o obchodnících s bezbrannými životy, kteří věří, že 'peníze zmůžou všechno'

Číst článek

Předložený zákon je dalším z řady pokusů o zkrocení internetové závislosti. Podobný zákon navrhla vláda už loni v září: i tehdy prosazovala omezení 0.00 – 8.00 s tím, že nezletilí hráči by se na serverech museli registrovat prostřednictvím dokladu totožnosti. Návrh byl však kritizován kvůli tomu, že povoloval smluvní vztah mezi školami a léčebnami.

Čína je jednou z prvních zemí na světě, které závislost na internetu prohlásily za klinickou diagnózu. Hloubku problému dokládá například snímek Web Junkies izraelské režisérky Shosh Shlam, která před několika lety natáčela v pekingském léčebném ústavu Ta-sing. “Závislý tráví na síti dny i noci – jeden z chlapců popsal, že byl připojený 300 hodin prakticky nonstop. Nejedí, nepijí, nespí, nemyjí se; někteří dokonce nosí plenky, aby je nerušily přestávky na toaletu. Vím o případu, kdy chlapec zemřel přímo v internetové kavárně, jeho tělo nebylo schopné vyrovnat se s tím obrovským tlakem, jemuž ho vystavoval,“ popsala Shlam v rozhovoru pro Lidovky.cz.

Na podzim otřásla Čínou zpráva o šestnáctileté dívce ze severu země, která po návratu z čtyřměsíčního pobytu ve středisku pro závislé zabila svou matku. Den po činu se nezletilá pachatelka sama přihlásila na policii, kde vypověděla, že ji personál centra trýznil; vinu přisuzovala právě matce, která ji do léčebny proti její vůli poslala.

mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme