V italských Alpách se uvolnil ledovec. Nejméně šest lidí zahynulo, dalších čtrnáct je zraněno

V blízkosti vrcholu hory Marmolada v italských Alpách se v neděli uvolnil obrovský kus ledovce, nejméně šest lidí zahynulo a až čtrnáct dalších bylo zraněno, z toho jeden těžce. Informuje o tom agentura DPA. Zatím není jasné, jaké národnosti jsou oběti. Pozemní záchranáři byli večer kvůli obavám o jejich bezpečí kvůli možnému dalšímu sesuvu ledovce z místa odvoláni, pět nasazených helikoptér pátralo dál.

Aktualizováno Řím (Aktualizováno: 0:43 4. 7. 2022) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Marmolada je nejvyšší hora Dolomit, které jsou součástí Alp

Marmolada je nejvyšší hora Dolomit, které jsou součástí Alp | Zdroj: Profimedia

Dostat z ledovcového příkrovu a kamení na povrch se zatím podařilo sedm lidí. Podle horské služby se rozsáhlý kus ledu s kamením utrhl poblíž Punta Rocca, podél výstupové trasy na Marmoladu.

Desítky lidí, kteří se poblíž místa nacházeli, odvedli záchranáři do údolí. Zranění byli převezeni do několika okolních nemocnic. Do dolomitské vesnice Canazei, kde je zřízeno operační středisko, přijel šéf kraje Trentino Maurizio Fugatti.

Soustrast pozůstalým vyjádřil i italský premiér Mario Draghi, který rovněž uvedl, že je pravidelně informován o postupu záchranářských prací.

Nebezpečí dalších lavin zůstává podle agentury APA vysoké. Úřady aktivovaly všech pět záchranných stanic v regionu Trentino. Do zasažené oblasti se vydaly vrtulníky a desítky záchranných jednotek. Pohřešovaní se hledali i za pomoci speciálních přístrojů určených pro podobné situace.

V sobotu byl na vrcholu Marmolady, která je s 3343 metry nad mořem nejvyšší horou Dolomit, naměřen teplotní rekord deset stupňů Celsia. „To je extrémní vedro,“ řekl italské státní televizi RAI alpský záchranář Walter Milan. „To je něco naprosto mimořádného,“ dodal.

Carlo Budel, místní majitel chaty Capanna Punta Penia, hovořil na instragramu o „nejhorším možném čase a dni, kdy se ten kus mohl uvolnit“. Krátce po poledni se v letní neděli na oblíbeném masivu nacházel nespočet horolezců. Budel požádal všechny alpinisty, aby až do odvolání na Marmoladu nechodili. „Držte se od tohoto ledovce co nejdál,“ varoval turisty.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme