Ledový dóm ve Vysokých Tatrách láká tisíce návštěvníků

Největší a zároveň nejchladnější atrakcí Vysokých Tater je letos ledový dóm. Ve speciální klimatizované stavbě vyrostl doslova ledový kostel. Umělecké dílo nechají umělci ze Slovenska a Česka roztát až v dubnu. Do té doby zažije ledový dóm několik svateb i křtiny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sochaři používají pily, brusky, speciální nástavce na led i obyčejná ostrá tesařská dláta. | Foto: Petr Vavrouška

Sedm řezbářů se šesti dalšími pomocníky museli opracovat téměř 70 tun ledu. Z ledových kvádrů pak vznikla bazilika, kterou navrhl Adam Bakoš.

„Když se návštěvník postaví před stavbu, měl by mít dojem, že vstupuje do katedrály,“ říká Bakoš.

Po stranách dómu jsou ledové sloupy, barokní andělé a celé stavbě dominuje patnáctitunový oltář.

„Hlavní oltář je jako morový sloup. Ve středu je sv. Jan charakteristický tím, že má na ruce orla. Jsou tam medvěd a vlk, aby to bylo trochu tatranské. Na vrcholu jsou tři andělé. Všechny sochy by měly připomínat les, přírodu,“ uvádí Bakoš.

Přehrát

00:00 / 00:00

Největší a zároveň nejchladnější atrakcí Vysokých Tater je letos ledový dóm. Natáčel tam zpravodaj ČRo na Slovensku Petr Vavrouška

Řezbáři ze Slovenska, Česka a Polska měli k dispozici 540 ledových kvádrů. Jsou vyrobeny ze speciálního ledu, ze kterého byl za pomoci čerpadla vyhnán vzduch, aby byla kostka ledu čirá.

Ve speciálně klimatizované stavbě, ve které se musí neustále udržovat minusové teploty, se budou až do jara konat komorní koncerty.

Vloni navštívilo tatranský dóm na Hrebienku více než 150 tisíc lidí. Museli však dodržet jedno zásadní pravidlo – nedotýkat se soch. Jinak by ledová krása roztála.

Petr Vavrouška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme