Legalizace prostituce udělala z Německa 'bordel Evropy', zisky přinesla městům i podsvětí

Pražští radní chtějí získat kontrolu nad prostitucí. Pokud projde návrh zákona, sexuální služby by se staly řádnou podnikatelskou živností. V Německu došlo k legalizaci prostituce v roce 2001, zkušenosti však rozhodně nejsou jednoznačné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prostituce (ilustr. obr.)

Prostituce (ilustr. obr.) | Foto: Fotobanka stock.xchng

Velkou diskusi o legální prostituci v Německu nedávno rozpoutal jeden díl oblíbeného seriálu Místo činu, který ukázal zcela otřesné pozadí obchodu se sexem.

Města však na legalizaci prostituce vydělala. Například Kolín nad Rýnem vybere na daních za tuto činnost milion eur ročně. Podle jiných se ale legalizací prostituce stal z Německa bordel Evropy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zkušenosti s legalizací prostituce v Německu přiblížila tamní zpravodajka Českého rozhlasu Klára Stejskalová

Statistiky potvrzují, že zákon přijatý v roce 2001 výrazně přispěl k tomu, že se z Německa stalo centrum obchodu s bílým masem. Dnes v Německu funguje kolem 400 tisíc prostitutek a jejich služeb využívá milion mužů denně.

Policie mluví o tom, že právě legalizace prostituce dnes financuje v Německu podsvětí. Především gangy jako Hells Angels nebo Bandidos kontrolují čtvrti červených luceren v Kielu, Stuttgartu, Kolíně nebo Frankfurtu.

Zákon o legalizaci navíc ztížil policii situaci. Když mají vyšetřovat ve veřejných domech, musejí mít povolení. Nemohou v nich provádět kontroly, které by mohly pomoci ženám, které se odtamtud snaží dostat pryč.

Prostituce jako legální podnikání. Praha představila návrh na její regulaci

Číst článek

V souvislostí se snahou pražských radních zaznívají argumenty, že nový zákon ženám živící se prostitucí pomůže. Vztahovaly by se tak na ně všechna práva i povinnosti.

Německé prostitutky například platí daň z příjmu i zálohy na zdravotní a sociální pojištění. Mají tím pádem ale nárok na nemocenskou, mateřskou a důchod.

Podle expertů, kteří se otázkou prostituce zabývají, však pracuje až 9 z 10 dívek a žen ve vykřičených domech nelegálně. Navíc nemluví německy a o těchto zákonech nemají ani ponětí. Po více než deseti letech se tak i v Německu ukazuje, že ani legalizace prostituce postavení prostitutek nevyřešila.

Klára Stejskalová, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme