Legendy končí. Apple stáhl z prodeje iPod Nano a Shuffle

Společnost Apple zužuje škálu svých výrobků. Z nabídky amerického technologického giganta zmizely i hudební přehrávače iPod Nano a iPod Shuffle. Novější modely v nabídkách zůstávají.

Cupertino / USA Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlava společnosti Apple, Steve Jobs, prezentuje iPod Nano a iPod Shuffle | Zdroj: Reuters

Zmíněné přístroje už nešly s dobou. Byly to poslední dva výrobky, které v sobě neměly operační systém iOS, jenž americká společnost do svých výrobků instaluje.

Chybělo jim připojení na wi-fi, displej či kamera a fotoaparát. A prodeje nebyly takové, aby se s nimi společnost chlubila.

iPhone slaví 10 let. Podívejte se, jak se od svých prvopočátku změnil

Číst článek

„Prodeje těchto přístrojů konstantně klesaly, spousta lidí se naučila poslouchat hudbu na cestách přímo z telefonu, což je samozřejmě praktické, jelikož mám pouze jedno zařízení. Ale v případě, že si člověk šel zaběhat, tak se toto maličké zařízení vešlo do kapsy nebo na přívěšek. Každopádně Apple v tuto chvíli počítá s tím, že pro zákazníky mohou tuto funkci zastat hodinky AppleWatch,“ vysvětluje Radiožurnálu redaktor serveru Technet.cz Václav Nývlt.

Hodinky jde spárovat s telefonem a pouštět si přes ně hudbu, kterou máte v iPhonu. Samotný telefon pak klidně můžete nechat doma.

Ikona jménem iPod

Nejlepší éru a nejlepší prodeje zažily iPody v roce 2008, po celém světě jich společnost prodala skoro 55 milionů kusů. Od té doby ale zájem o ně klesal. Třeba v roce 2014 jich Apple prodal 14 milionů a od roku 2015 čísla prodeje vůbec nezveřejňuje.

iPody byly s trochou nadsázky novější verzí walkmanů. Hudební soubory však nebyly na nosičích, ale byly uložené přímo v přehrávači. Poprvé se na trh dostaly v roce 2005 a stal se z nich ikonický výrobek.

Za dvanáct let americká společnost Apple vyrobila celkem sedm generací iPodu Nano a čtyři generace iPodu Shuffle. Právě druhý jmenovaný se poslední aktualizace dočkal před sedmi lety a iPod Nano pak před pěti lety. Jejich ceny se pohybovaly od 1600 do 5500 korun. Záleželo na velikosti paměti.

Přístroje už by nemělo jít zakoupit. Apple stáhl zmíněné výrobky nejen ze svých e-shopů, ale i z kamenných prodejen. Novější modely zatím v nabídce setrvávají – např. iPod Touch.

Ten kromě přehrávání hudby umí i další věci. Díky připojení na wi-fi plní zčásti funkci telefonu. Lidé přes nej mohou komunikovat třeba na sociálních sítích, posílat si fotky nebo videa. Vyjma barevného designu disponuje i kamerou.

Barbora Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme