'Lehkomyslná Čína tančí, jak Amerika píská.' KLDR otevřeně pohrozila Číně

Severokorejský režim vystoupil s nezvyklou kritikou Číny, která je jeho největším obchodním partnerem a poskytovatelem humanitární pomoci. Oficiální tisková agentura KCNA uvedla, že "absurdní komentáře" Pekingu zkouší trpělivost Pchjongjangu a mohly by mít "vážné důsledky". Čínská ambasáda v KLDR již poradila korejsko-čínským obyvatelům země, aby Severní Koreu opustili.

Pchjongjang/Peking Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenská přehlídka v KLDR. | Zdroj: Reuters

"Z Číny teď slyšíme každý den řadu absurdních a lehkomyslných komentářů, které pouze zvyšují napětí v již tak špatné současné situaci," uvedla severokorejská tisková agentura KCNA.

Bludištěm rodu Kimů. Odhalte nejtajnější dynastii světa v interaktivním rodokmenu

Číst článek

KCNA rovněž odsoudila čínská státní média, která podle ní svalují vinu za zhoršující se vzájemné vztahy mezi oběma zeměmi na KLDR a publikují "nepřesvědčivé omluvy za to, že (Čína) tančí, jak Spojené státy pískají".  "Čína by neměla dále zkoušet hranice trpělivosti Severní Koreje a měla by raději zvážit vážné následky lehkomyslného boření pilíře severokorejsko-čínských vztahů," varovala KCNA.

Uvedla, že čínská prohlášení svalují vinu za "zhoršené vztahy" mezi Čínou a KLDR a za americké nasazení v regionu. Napsala také, že Peking "přehání" škodu způsobenou jadernými testy v čínském pohraničí.

Výzvy Číny k utlumení jaderného programu označila za "svévolné porušování nezávislých a legitimních práv, důstojnosti a svrchovaných zájmů" KLDR a vyčetla Pekingu, že "neskrytě vyhrožuje čestné" zemi, s níž má dlouhou historii a tradici přátelství.

VAROVÁNÍ

Čínské zastupitelství v Pchjongjangu už od druhé poloviny dubna radí v KLDR žijícím korejským Číňanům. aby zemi opustili. Varování, které podle Korean Times poprvé vydala 20. dubna, vyjadřuje obavy z možného úderu USA na území KLDR. "Takové varování ambasáda nikdy nevydala. Dostal jsem strach a rychle odjel ze země," potvrdil pro Radio Free Asia jeden z korejských Číňanů. Do Číny prý pravidelně jezdil každé 2-3 mesíce, ale teď tam nějakou dobu raději zůstane, dodal. Uvedl však, že většina korejských Číňanů v Pchjongjangu radu ambasády ignoruje.

Podle agentury AP je to poprvé, kdy Severní Korea kritizuje Čínu zcela otevřeně. V dřívějších kritikách o ní mluvila pouze jako o "sousední zemi".

První otevřená kritika

Prohlášení už v Pekingu komentoval mluvčí čínského ministerstva zahraničí Keng Šuang, který zdůraznil, že postoj Číny vůči KLDR je jasný a konzistentní. "Čínská pozice k rozvoji přátelských, dobrých sousedských vztahů se Severní Koreou je také konzistentní a jasný," uvedl Keng. 

Ke kritice KCNA se vyjádřily také největší noviny v Číně, Lidový deník Komunistické strany Číny (People's Daily). Na svém účtu na síti WeChat uvedly, že "Severní Korea se nevymanila ze studené války a ani nechce; je zapletená do sítě kolotoče nepřátelství mezi ní a jejími nepřáteli." 

Čína: Nenecháme se od KLDR kontaminovat

Čínský oficiální deník The Global Times zase ve čtvrtek napsal, že akce KLDR ohrožují dohodu o neútočení mezi oběma zeměmi uzavřenou v roce 1961. Agentura AFP mluví o rétorické válce čínských a severokorejských médií. "Čína nedovolí, aby byl její severovýchodní region kontaminován severokorejskými jadernými aktivitami," napsal list.

Deník již v minulých dnech varoval, že Čína je schopna protiútoku, pokud některá ze stran překročí červenou linii. List The Global také pohrozil, že Čína uvalí na KLDR ropné embargo v případě dalších zbrojních testů. Podle agentury KCNA je to ovšem Čína, kdo "překročil červenou linii".

Severokorejci si z propagandy balí cigarety, říká uprchlý novinář z KLDR

Číst článek

Čína v souladu s mezinárodními sankcemi nedávno zastavila veškerý dovoz uhlí ze Severní Koreje, čímž zemi připravila o důležitou část příjmů. Peking rovněž opakovaně vyzval své tradiční spojence v Pchjongjangu, aby ukončili jaderný a raketový zbrojní program.

Nepřestává však zdůrazňovat, že v současné krizi na ose Pchjongjang-Washington je ochotná sehrát roli zprostředkovatele, ale konečné jednání zůstává na KLDR a USA. Nicméně podle zdrojů agentury Reuters Američané s Čínou vyjednávají o možnosti dalších sankcí vůči severokorejskému režimu. 

Zvýšené napětí kolem KLDR trvá již několik týdnů. Spojené státy k břehům Korejského poloostrova vyslaly letadlovou loď a tento týden nad Jižní Koreou a Japonskem přelétly dva americké útočné letouny. KLDR v úterý reagovala prohlášením, že "(americké) lehkomyslné vojenské provokace posouvají situaci na Korejském poloostrově blíž jaderné válce."

 

ČTK, Reuters, mls Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme