Lékař, který pomohl dopadnout bin Ládina, spolupracoval s teroristy

Donedávna vypadal pákistánský lékař Šakíl Afrídí jako hrdina, kterého využila a zradila CIA. Muže, který pomohl dopadnout nejhledanějšího muže světa Usámu bin Ládina, odsoudili před časem v Pákistánu na 33 let za velezradu – za to, že pomáhal Američanům. Teď ale vyplouvají na povrch nové informace, které na celý případ vrhají zcela odlišné světlo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pákistánský voják a policista hlídají ulici v blízkosti sídla v Abbottábádu, v němž se ukrýval Usáma bin Ládin | Foto: Anjum Naveed | Zdroj: ČTK

Na světlo se dostal rozsudek soudu, který poslal Šakíla Afrídího na 33 let do vězení. Vyplývá z něj, že byl odsouzen nikoli za to, že by pomáhal Spojeným státům dopadnout Usámu bin Ládina, ale za to, že sám aktivně dlouhá léta spolupracoval teroristickou organizací Laškare islám.

Jedná se o organizaci spolupracující s Tálibánem, jíž Šakíl Afrídí zajišťoval lékařské služby, léky a tak dále.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jaromír Marek ze zahraniční redakce Radiožurnálu mluví o případu pákistánského lékaře Šakíla Afrídího v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Spojené státy se poté, co byl odsouzen, na Pákistán velmi hněvaly a už tak pošramocené vztahy se ještě zhoršily. Američané dokonce snížili vojenskou podporu Pákistánu o jeden milion dolarů symbolicky za každý rok, po který bude ve vězení. Zeď se to celé trochu mění.

Šakíl Afrídí sehrál při dopadení Usámy bin Ládina zcela klíčovou roli, protože nejspíš pod vedením CIA organizoval jakousi očkovací kampaň, jejímž smyslem bylo získat vzorek DNA dětí, které žily v domě, o kterém se Američané domnívali, že v něm žije také Usáma bin Ládin a že jsou to jeho děti, aby se je tímto způsobem podařilo identifikovat.

Pákistánský lékař se také dostal do kontaktu s majitelem domu, v němž Usáma bin Ládin žil, a který byl i jeho kurýrem. Právě přes tuto stopu se potom Usámu bin Ládina podařilo najít a na místě zabít.

Jaromír Marek, Michaela van Erne, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme