Lékař z Konga pomáhá obětem válečného sexuálního násilí. Získal 'alternativní Nobelovku'

Za praktické úsilí o lepší svět dnes dostali čtyři muži z různých koutů planety Cenu za správný život, takzvanou alternativní Nobelovu cenu. Mezi letošními laureáty je i jeden z letošních favoritů Nobelovy ceny míru – konžský lékař Denis Mukwege, který založil ve válkou zmítané Demokratické republice Kongo dnes už proslulou nemocnici. Ta má v současnosti skoro 500 lůžek, hlavně pro oběti válečného sexuálního násilí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Denis Mukwege (vlevo) a Bineta Diop (vpravo) při přebírání Ceny Chirakovy nadace v Paříži 21. listopadu.

Denis Mukwege (vlevo) a Bineta Diop (vpravo) při přebírání Ceny Chirakovy nadace v Paříži 21. listopadu. | Zdroj: Reuters

„První žena, kterou jsem léčil, nebyla těhotná, ale znásilněná. Jen půl kilometru od nemocnice. Přestože jsem chtěl původně být gynekologem a hlavně zabraňovat úmrtím matek během porodu, náhle se ze mě stal bojovník proti násilí na ženách,“ vysvětluje rodák z jihovýchodního Konga a syn pastora.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příběh konžského lékaře Denise Mukwegeho shrnuje Jan Prokeš

Jeho pracovní den trvá někdy až osmnáct hodin, během kterých stihne kromě administrativy až deset chirurgických zákroků. Zároveň se snaží při každé příležitosti upozorňovat na jednu z nejtemnějších dimenzí konfliktu o nerostné bohatství.

Neúnavně burcuje k trestní odpovědnosti pachatelů a přichází i s konkrétními návrhy, třeba vytvořením převážně ženských policejních oddílů pro stabilizaci Konga.

Mukwege nepřestal s osvětou ani po loňském atentátu, při kterém ozbrojenci v jeho domě zabili člena ochranky. Gynekolog pak uprchl s rodinou do Evropy.

„Jsem tady díky zázraku a za něj jsem vděčný. V mé práci mě nesmírně potěšil nedávný trend úbytku sexuálních útoků na východě Konga. Bohužel od začátku tohoto roku se tam bezpečnostní situace znovu zhoršila,“ řekl loni na podzim, krátce po pokusu o jeho zabití.

Ženy přiměly lékaře k návratu

Ženy z oblasti Bukavu si ale záhy vynutily Mukwegeho návrat. Složily se mu dokonce na letenku a po jeho příletu do Konga letos v lednu doktora vítaly nadšené zástupy. V současnosti žije v nemocnici Panzi, nonstop pod dohledem osobních strážců.

Atmosféru v rozvrácené zemi nazval epidemií brutality, kdy se používá znásilnění jako válečná zbraň: „Přicházejí k nám ženy s pořezanými i prostřelenými genitáliemi. Některé zažily skupinové znásilnění, byly nucené k prostituci, otěhotněly nebo se nakazily virem HIV při násilném styku s muži či chlapci. Často se neubráníme slzám, protože zdravotní následky těch zranění jsou někdy trvalé, nehledě na psychickou újmu. Děláme ale co je v našich silách.“

Konžský lékař a jeho podřízení se snaží podporovat oběti i po ošetření – mikropůjčkami nebo právní pomocí. Zápas s válečnými pachateli sexuálního násilí je ale podle Denise Mukwegeho zoufale pomalý. Hlavně prý kvůli pasivitě většiny mužů, kteří o problému mlčí.

Jan Prokeš, mka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme