Lékaři bez hranic byli vykázáni z doněcké oblasti

Mezinárodní organizace Lékaři bez hranic (MSF) byla vykázána ze samozvané Doněcké lidové republiky na východě Ukrajiny. Informovali o tom dnes podle rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) tamní proruští povstalci. Informaci potvrdil také ředitel Lékařů bez hranic v České republice Pavel Gruber.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři bez hranic (ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

„Mohu potvrdit rozhodnutí zrušit její (MSF) akreditaci,“ citovala agentura AFP zástupce Doněcké lidové republiky. Povstalci krok zdůvodnili nespecifikovaným porušením místních zákonů.

Přehrát

00:00 / 00:00

MSF musí opustit doněckou oblast. Situaci komentuje ředitel Lékařů bez hranic v Česku Pavel Gruber

Operační ředitel MSF Bart Janssens rozhodnutí označil za znepokojivé a nejasné. Podle ukrajinských médií pracovníci MSF většinou pracovali v doněcké nemocnici na léčbu tuberkulózy a ve věznicích.

V Luhansku povstalci MSF vinili z nezákonného skladování psychotropních látek, které prý nebyly schváleny v Rusku, ani na Ukrajině.

'Musíme opustit pacienty ze dne na den'

Informaci o zrušení akreditace MSF v doněckém regionu ČTK potvrdil také ředitel Lékařů bez hranic v České republice Pavel Gruber.

„Lékaři bez hranic obdrželi písemné oznámení o tom, že jim humanitární komise takzvané Doněcké lidové republiky odebírá povolení pracovat na svém území. Komise svoje rozhodnutí nijak nevysvětlila a neudala ke svému rozhodnutí žádné důvody,“ sdělil Gruber.

Doněcká a Luhanská oblast jsou vážně poničené válkou, mnoho rodin žije v provizorních přístřeších a v obavách z blížící se zimy. V bojích, které propukly loni v dubnu, zahynulo kolem 8000 lidí, statisíce obyvatel Donbasu uprchly před ostřelováním do Ruska nebo do ukrajinského vnitrozemí.
Zdroj: ČTK

„Toto rozhodnutí nás silně znepokojilo, tisíce pacientů tak zůstanou bez přístupu k životně potřebné zdravotní péči. Mimo jiné Lékaři bez hranic pokrývali 77 procent dodávek inzulínu pro nemocné cukrovkou a 90 procent materiálu potřebného pro dialýzu. Nedostatek těchto životně důležitých léků způsobí tisícům lidí závažné komplikace. Fakt, že naše pacienty musíme opustit ze dne na den, je pro nás eticky nepřijatelný,“ dodal Gruber.

V září se musela organizace stáhnout také z Luhanské lidové republiky, druhého regionu, který ovládají proruští separatisté. Tehdy bylo povolení k práci odňato rovněž české organizaci Člověk v tísni, která prý hrubě porušila podmínky akreditace v povstaleckém Luhansku.

Tentokrát se vykázání ze země podle povstalců české humanitární organizace Člověk v tísni a Mezinárodního výboru Červeného kříže netýká.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme