Lékaři bez hranic omezili boj s ebolou v Kongu. Útočníci jim podpálili už druhé léčebné centrum

Humanitární organizace Lékaři bez hranic ve čtvrtek pozastavila své aktivity ve dvou centrech pro léčbu eboly v konžské provincii Severní Kivu. Oznámení přišlo několik dnů poté, co neznámí pachatelé zapálili některé prostory a vozy v ebolovém centru ve městě Butembo. O pár dnů dříve se podobný útok odehrál v sousední Katwě. Žádní Češi v zasažené oblasti nepůsobí. Region je v současné době epicentrem epidemie krvácivé horečky eboly.

Tento článek je více než rok starý.

Butembo (Demokratická republika Kongo) (Aktualizováno: 17:24 1. 3. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zařízení v Katwě po útoku

Zařízení v Katwě po útoku | Foto: Lékaři bez hranic | Zdroj: Reuters

„Týmy jsme museli evakuovat z bezpečnostních důvodů, takže léčba v těchto dvou centrech je v tuto chvíli pozastavena. Obecně se dá říci, že tam panuje nedůvěra obyvatel, i protože se nacházíme v konfliktní oblasti. Nikdo z Čechů tam není,“ řekla Radiožurnálu Iveta Polochová, tisková koordinátorka české pobočky organizace Lékaři bez hranic.

Humanitární mapování. Dobrovolníci vylepšují mapy a zachraňují životy

Číst článek

V Butembu, které se nachází na severovýchodě Demokratické republiky Kongo, se v době útoku 27. února nacházelo 57 pacientů. U patnácti z nich byla potvrzena ebola. Požár se podařilo uhasit. Zařízení v Katwě částečně vyhořelo. Na obou místech museli lékaři pozastavit svou práci.

„Tyto útoky na zdravotnická zařízení nás hluboce zarmoutily. Nejenže ohrozily životy našich spolupracovníků, ale vystavily nebezpečí i ty nejzranitelnější, o které se staráme: pacienty. Ve světle těchto dvou násilných útoků nemáme jinou možnost, než pozastavit do odvolání naše aktivity,“ uvedl koordinátor krizového zásahu Hugues Robert.

„Pro nás zdravotníky je velmi bolestné muset za sebou nechat pacienty, jejich rodiny a další členy komunity v takto kritickém okamžiku zásahu proti ebole,“ dodal.

Během útoku v Butembu nebyl nikdo zraněn, v Katwě zemřel blízký jednoho z pacientů. Další regionální aktivity organizace zaměřené na léčbu eboly ve městech Kayna a Lubéro budou pokračovat.

Epidemie eboly v provincii Severní Kivu byla vyhlášena v srpnu roku 2018. Za sedm měsíců zemřelo 553 lidí a přes 300 dalších se nakazilo.

lac, nol Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme