Lékaři bez hranic se cítí 'znechuceni' výroky afghánské vlády o náletu

Mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) „je znechucena“ prohlášením, kterým afghánská vláda ospravedlňuje sobotní letecký útok na nemocnici MSF ve městě Kunduz na severu Afghánistánu. Toto prohlášení je prý „přiznáním k válečnému zločinu“, uvedl na webu organizace její generální ředitel Christopher Stokes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu po bombardování

Nemocnice Lékařů bez hranic v afghánském Kunduzu po bombardování | Zdroj: ČTK

Z afghánského prohlášení podle Stokese vyplývá, že americké a afghánské jednotky vědomě bombardovaly nemocnici kvůli tvrzením, že se uvnitř ukrývají příslušníci hnutí Taliban a útočí odtud na afghánské vojáky a civilisty. Při náletu zahynulo 12 pracovníků MSF a deset pacientů.

Přehrát

00:00 / 00:00

V nemocnici v Kunduzu dvakrát působil i chirurg Tomáš Šebek z pražské Nemocnice na Františku

„Toto prohlášení svědčí o tom, že afghánské a americké síly se společně rozhodly srovnat se zemí plně funkční nemocnici s více než 180 zaměstnanci a pacienty uvnitř kvůli tvrzením o přítomnosti bojovníků Talibanu,“ uvádí organizace Lékaři bez hranic.

Podle Míly Janišové z české pobočky MSF se humanitární organizace nechystá v tuto chvíli zveřejnit podrobnosti o obětech náletů.

Všichni, kteří zahynuli, ale podle ní byli Afghánci. „Byli mezi nimi lékaři a další zdravotnický personál, například farmaceut,“ dodala Janišová.

Pentagon: Vyšetřování stále probíhá

Bílý dům považuje útok za tragédii, která se musí vyšetřit. Velitel zahraničních sil v Afghánistánu John Campbell dnes vysvětloval, že afghánská armáda požádala americké kolegy o pomoc, protože se prý dostala v Kunduzu do přímé palby.

Afghánské vládní síly, podporované zahraničními vojsky, získaly během uplynulého týdne zpátky kontrolu nad většinou města Kunduz, kterého se minulé pondělí zmocnil Taliban. Místní obyvatelé vypověděli, že dnes poprvé po osmi dnech neslyšeli ve městě střelbu. Mnozí se proto odvážili vyjít z domovů, nakoupit jídlo a obhlédnout napáchané škody. Na ulicích se prý povalují mrtvoly a vojáci prohledávají dům po domu a pátrají po ukrytých povstalcích.

Na tiskové konferenci v Pentagonu změnil Campbell původní tvrzení Spojených států, podle nějž Američané útočili v obraně svých vojáků před palbou. Dnes generál prohlásil, že afgánská armáda požádala americké speciální jednotky, které operují na zemi, o pomoc. Potom následoval nálet.

Campbell uvedl, že při něm bylo „nešťastnou náhodou zasaženo několik civilistů“. To, že útok směřoval na zařízení Lékařů bez hranic, ale nepotvrdil. Detaily odmítl poskytnout s tím, že vyšetřování ještě neskončilo.

Do Kunduzu dnes za tímto účelem dorazil americký brigádní generál Richard Kim. Podle Campbella se bude na vyšetřování podílet NATO a Afghánistán.

Mluvčí Bílého domu Josh Earnest řekl, že zabití 22 civilistů v nemocnici v Kunduzu je velká tragédie. Incident se podle něj vyšetřuje po třech liniích. Ujistil, že USA se snaží vyhnout se civilním obětem v bojích.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme