Lékaři bez hranic se stahují ze Somálska. Stále častěji na ně útočili ozbrojenci

Mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic oznámila, že končí se svou prací v Somálsku. Důvodem jsou útoky na její pracovníky. Odchod Lékařů bez hranic je velkou ranou pro somálskou vládu, která se snaží přesvědčit vlastní občany i zahraniční dárce, že bezpečnostní situace v zemi se zlepšuje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident humanitární organizace Lékaři bez hranic Unni Karunakara oznámil stažení ze Somálska

Prezident humanitární organizace Lékaři bez hranic Unni Karunakara oznámil stažení ze Somálska | Zdroj: Reuters

„Končíme s činností, je to přímý důsledek krutých útoků na naše lidi. Pohybujeme se v prostředí, kde ozbrojené skupiny i civilní vůdci stále častěji podporují a přehlížejí zabíjení, únosy a útoky na humanitární pracovníky. Kvůli tomu, že v této zemi je humanitární pomoc tolik potřeba, brali na sebe naši pracovníci nesmírné riziko. Ale všechno má své meze,“ vysvětlil šéf humanitární organizace Unni Karunakara.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel české pobočky Lékařů bez hranic Pavel Gruber vysvětlil, že rozhodnutí opustit Somálsko bylo velmi těžké

V africkém Somálsku zuří už 22 let občanská válka. Země je sužována hladem i nemocemi a zoufale potřebuje pomoc. Lékaři bez hranic působili v Somálsku od počátku nepokojů.

„Toto rozhodnutí je pro nás hrozně těžké. Dělali jsme ho hrozně neradi, protože opouštíme zem, kde vlastně léčíme 50 tisíc pacientů každý měsíc, ale skutečně míra respektu k humanitární práci je tak malá, že se nedá nic dělat,“ dodal ředitel české pobočky Pavel Gruber.

V Somálsku bylo prý tak nebezpečno, že Lékaři bez hranic museli využívat ozbrojené stráže, což jinde ve světě nedělají.

Některé humanitární organizace sice v zemi dále působí, podle Grubera ale žádná z nich neposkytuje zdravotní péči v podobné míře jako Lékaři bez hranic. V Mogadišu například s jejich odchodem zanikne poslední dětská jednotka intenzivní péče.

„Z našeho pohledu je důležité, že ať tu zemi nebo to území spravuje kdokoliv, tak by se měl snažit, aby maximálně umožnil humanitární asistenci svým obyvatelům,“ upozornil Gruber.

Pavel Polák, Kristina Winklerová, Karolína Rezková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme