Lékaři bez hranic už nechtějí peníze od EU. Nesouhlasí s její uprchlickou politikou

Humanitární organizace Lékaři bez hranic (MSF) protestuje proti uprchlické politice Evropské unie. Přestává proto od Bruselu a členských států osmadvacítky s okamžitou platností přijímat finanční podporu. Dnes to oznámilo vedení MSF ve Vídni. Organizaci se nelíbí zejména dohoda s Tureckem o vracení uprchlíků a podobné připravované smlouvy s africkými státy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uprchlíci ve frontě na jídlo (ilustrační foto) | Foto: Reuters

„Dlouho kritizujeme ostudnou reakci Evropy, která sází na odstrašování a nenabízí lidem pomoc ani ochranu. Dohoda EU s Tureckem v tom šla ještě o krok dál a ohrozila celý koncept útěku a právo na ochranu, které z něj vychází,“ myslí si generální tajemník MSF Jérôme Oberreit.

Unie podle Lékařů bez hranic využívá humanitární pomoc jako politický nástroj a snaží se vykoupit z migrační krize.

„Chceme vyslat signál proti nedůstojnému zacházení (s uprchlíky) a proti sílící snaze EU udržet trpící lidi mimo evropskou pevninu,“ uvedli Lékaři bez hranic v tiskovém prohlášení.

Organizace loni získala od Evropské unie a jejích členských států celkem 46 milionů eur. Podle ředitele české pobočky Pavla Grubera se omezení finančních prostředků aktivit Lékařů bez hranic příliš nedotkne:

„V současné době jsme z 92 procent financováni ze soukromých zdrojů. Po tomto rozhodnutí budeme muset nahradit zhruba osm procent našich příjmů, což není tak fatální.“

„Máme určité rezervy, které na to využijeme, a potom dlouhodobě ta strategie bude oslovovat veřejnost a snažit se výpadek nahradit ze soukromých zdrojů,“ dodal.

ČTK, Jakub Lucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme