Lékaři bez hranic v Sýrii ošetřili tisíce lidí s příznaky otravy nervovým plynem. USA zvažují zásah silou

Humanitární organizace Lékaři bez hranic oznámila, že v Sýrii ošetřila přibližně 3600 pacientů s příznaky otravy nervovým plynem. Přes 350 těchto pacientů prý už zemřelo. V Damašku dnes také jedná vysoká představitelka OSN Angela Kaneová. Chce tamní politiky přimět, aby umožnili expertům OSN vyšetřit údajné použití chemických zbraní u Damašku. Americký prezident Barack Obama mezitím jedná o možném dalším postupu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Chemické zbraně (Ilustrační foto) | Zdroj: Reuters

Podle francouzského ministra zahraničí Laurent Fabius za neověřeným chemickým útokem stojí syrská vláda. „Je evidentní, že syrská vláda skutečně použila chemické zbraně. Je nutné, aby tamní režim okamžitě umožnil zástupcům OSN okolnosti útoku vyšetřit,“ zdůraznil.

Syrská státní televize dnes uvedla, že vládní jednotky také našly chemické zbraně v povstaleckých tunelech u Damašku. Zprávy o údajném plynovém útoku ve středu zveřejnila syrská opozice, tamní vláda ale takový útok popírá.

Spojené státy kvůli situaci v Sýrii už posílily svou námořní přítomnost ve Středozemním moři. Prezident Barack Obama jedná o možném dalším postupu se svými poradci pro bezpečnost. Vyloučený není ani zásah silou.

Vyhodnocuje zpravodajské informace, které mají k dispozici. Deník New York Times přišel s odkazem na své zdroje se zprávou, že prezidentovi poradci také pozorně studují zásah proti Srbsku kvůli situaci v Kosovu v roce 1999.

Severoatlantická aliance tehdy pod vedením Spojených států zahájila vzdušné operace bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN, protože to blokovalo Rusko. „Diplomatická situace je teď do značné míry v případě Sýrie podobná, takže by to mohl být precedent. Žádné rozhodnutí ale zatím nepadlo,“ doplňuje zpravodaj ČRo v USA Vít Pohanka.

Vít Pohanka, Marie Machytková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme