Lékaři nechají Chopinovo srdce v klidu a nebudou je zkoumat

Polské ministerstvo kultury zamítlo žádost o lékařskou analýzu srdce hudebního skladatele Fryderyka Chopina. Vědci chtěli zjistit, jestli velký skladatel zemřel skutečně na tuberkulózu nebo jestli jeho smrt byla zaviněná jinou nemocí - například mukoviscidózou, tedy dědičným onemocněním žláz.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fryderyk Chopin | Foto: chopin.org

Chopinovo srdce zůstane netknuté tam, kde je - tedy v urně umístěné ve zdi varšavského Chrámu sv. Kříže. Jak oznámill ministr kultury Bogdan Zdrojewski, má vědecké argumenty o špatném stavu této vzácné polské relikvie. Samotné skladatelovo tělo pak spočívá na hřbitově Pere-Lachaise v Paříži.

"Žádost jsme zamítli. Chopinovo srdce nebudeme zkoumat. Nepřejí si to skladatelovi příbuzní, i když velmi vzdálení, ani církevní řád, který se o srdce stará. Jestliže se někdo ptá, nač Frideryk Chopin zemřel, odpovídáme: Na lásku k vlasti," uvedl Zdrojewski.

Přečtěte si také:
Chopinův festival v Mariánských Lázních čekají změny
Srdce skladatele Chopina se zkoumat nebude
Noc otevřených muzeí přilákala ve Varšavě sto tisíc návštěvníků
V Polsku se točí nový film o Janu Pavlu II.

Martin Dorazín, Katka Brezovská, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme