Lékaři německých fakultních nemocnic končí stávku

Po třech měsících by měla skončit stávka lékařů německých fakultních nemocnic. Jejich odborová organizace Marburský svaz pro ně nakonec vybojovala vlastní tarifní smlouvu. Doktoři ale museli ze svých původních požadavků slevit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

demonstrace lékařů | Foto: Jiří Hošek

O 15 až 17 procent vyšší příjem pro začínající doktory; vrchní lékaři pak mají brát až o 20 procent víc. Takový je základ dohody mezi Marburským svazem a Tarifním společenstvím spolkových zemí. To tvrdí, že na tenhle kompromis měli doktoři možnost přistoupit už dávno.

Pro ně zůstal nedostižným požadavek na 30procentní zvýšení mezd. Dosáhli ale navrácení vánočního příplatku i přídavku na dovolenou. Za služby o svátcích vybojovali odboráři pro 22.000 zainteresovaných zdravotníků 25procentní příplatek.

Týdenní pracovní doba bude činit 42 hodin. Během tříměsíčních protestů přišly kliniky o více než 100 miliónů eur. Nová tarifní smlouva by měla začít platit už 1.července.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme