Lékaři polní nemocnice poprvé vyrazili za pacienty

Čeští lékaři 6. polní nemocnice v Afghánistánu poprvé vyrazili za nemocnými mimo základnu. Vybrali si jednu z nejchudších částí hlavního města Kábulu - osadu Bagramí. Na místě byl i zvláštní zpravodaj Radiožurnálu v Afghánistánu Petr Vavrouška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto z Kábulu | Foto: ČTK/EPA
Přehrát

00:00 / 00:00

Petr Vavrouška o naší polní nemocnici

Do osady Bagramí nejprve přijeli výsadkáři, aby zkontrolovali, zda lékařům nehrozí nějaké nebezpečí a místo prověřili pro jistotu minohledačkou. Poté ze základny polní nemocnice vyrazila pojízdná převazovna, ambulance a sanitka s dalším vojenským doprovodem. Do péče českých zdravotníků byly rodiči nejdříve vyslány děti, které prolomily prvotní ostych a zábrany. Nejčastěji se rozdával paralen a ibuprofen a taky lék proti kožní formě lajšmeliózy, v Afghánistánu asi nejrozšířenější nemoci, kterou přenáší místní druh malého komára. K lékařům se poté odvážily přijít i ženy. I když zůstaly zahalené v typických burkách, problémy na svých končetinách se nakonec nebály ukázat.

Petr Vavrouška, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme