Lékaři pustili papeže z kliniky do Vatikánu

Neděle přinesla milé překvapení katolickým věřícím. Papež Jan Pavel II. poprvé po operaci hrtanu k věřícím promluvil a vpodvečer opustil kliniku Gemelli, v níž ležel více než dva týdny s dýchacími potížemi. V léčbě bude svatý otec pokračovat ve Vatikánu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

papež žehná z okna nemocnice | Zdroj: ČTK

Papež odjel z kliniky krátce po 18:00 v minibusu, před nemocnicí jej zdravily davy věřících. Hospitalizace skončila o něco dříve, než se očekávalo. O víkendu kolovaly informace, že se vrátí do Vatikánu až během příštího týdne.

V poledne se Jan Pavel II. objevil za oknem nemocničního pokoje kliniky Gemelli a požehnal věřícím, kteří ho přišli pozdravit. Chrčícím hlasem jim poděkoval za účast a popřál pěknou neděli. Při předchozích příležitostech kynul papež věřícím vždy mlčky.

Krátce poté vatikánský mluvčí Joaquín Navarro-Valls oznámil, že Jan Pavel II. ještě dnes opustí nemocnici a v léčbě bude pokračovat ve Vatikánu.

Čtyřiaosmdesátiletý papež pobýval v nemocnici od 24. února, kdy se zhoršily jeho dýchací potíže a podstoupil tracheotomii. Provedená operace, která spočívá v otevření dýchacího otvoru krkem přímo do průdušnice, mu ale na určitou dobu znemožnila mluvit.

První slova pronesl Jan Pavel II. tento týden při mši v kapli nemocnice Gemelli. Papež bohoslužbu řídil z křesla před oltářem. Vlastní bohoslužebné úkony ale vykonával papežův osobní tajemník biskup Stanislaw Dziwisz.

Dnešní nedělní mši a požehnání poutníkům na Svatopetrském náměstí udělil místo papeže argentinský arcibiskup Leonardo Sandri. V poznámkách, které arcibiskup přečetl, papež vyjádřil vděčnost novinářům, kteří "ne bez oběti" pracují, aby se "mu věřící ve světě cítili blíže a provázeli ho láskou a modlitbou".

Původně Vatikán oznámil, že papež bude zpět ve Vatikánu do 20. března, kdy začínají Velikonoce, ale neuvedl, jakých povinností se během svátků zhostí. Tiskový odbor Vatikánu oznámil, že papež většinu povinností převedl na další přední představitele Svatého stolce a ponechá si jedinou - tradiční požehnání o velikonoční neděli 27. března.

Martin Hromádka, Martina Hřibová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme