Lékaři slovenským nemocnicím citelně chybějí. Budou dále jednat

Některé slovenské nemocnice čeká další náročný den v nouzovém stavu. Čtvrtek ukázal, že na odděleních citelně chybí stovky lékařů. Řada doktorů nenastoupila do práce ani přesto, že jim vláda nařídila pracovní povinnost.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Fakultní nemocnice v Trnavě. Nedostatek lékařů hlásí interna a neurologie

Fakultní nemocnice v Trnavě. Nedostatek lékařů hlásí interna a neurologie | Foto: TASR

Ukázalo se, že ani nouzový stav nedokáže spolehlivě přinutit lékaře po výpovědích k nástupu do práce. Některým doktorům se vůbec nedaří doručit povolávací příkaz.

Situace je odlišná v různých částech Slovenska. Zdravotnictví nekolabuje jako celek, ale například ve velkých nemocnicích v Bratislavě, Prešově, Trnavě nebo Žilině je situace vážná.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Vojtěch Berger přiblížil v Ranním Radiožurnálu situaci druhého dne nouzového stavu ve slovenských nemocnicích

„Evidujeme 85 výpovědí lékařů, 39 lékařů za celou nemocnici dnes nenastoupilo na pracoviště,“ řekla Radiožurnálu mluvčí dětské fakultní nemocnice na bratislavských Kramároch Dana Kamenická.

„Naší prioritou je zabezpečit akutní zdravotní péči všem chirurgickým a traumatologickým pacientům, a to i pro takový případ, pokud by došlo k nějakému hromadnému úrazu.“

V některých případech totiž není jasné, kdo by měl mimořádná opatření zaplatit, ani kolik budou stát. Lékaři jsou mnohde ve službě už desítky hodin. Včera se v některých nemocnicích přestalo operovat, výjimkou byly ty nejakutnější zákroky. Pacienti se převáželi z místa na místo.

Ministerstvo zdravotnictví nařídilo posílit operátory tísňových linek a do terénu vyjely i ty sanitky, které normálně zůstávají v záloze.

Pomoc z okolních zemí není dostatečná

Slovensko poslalo prosebný dopis do všech sousedních zemí. Některé nemocnice plánují angažovat ukrajinské lékaře, Rakousko a Maďarsko nabídly ošetřit slovenské pacienty ve svých příhraničních nemocnicích.

Na Slovensko se z Maďarska chystá pouze několik specialistů. Momentálně ovšem chybějí stovky lékařů a žádná z nabízené pomoci je nemůže nahradit.

Desítky lékařů nepřišly včera do práce kvůli údajnému onemocnění a nikdo si netroufá odhadnout, jaký počet lékařů nastoupí do služby dnes.

ČTĚTE TAKÉ: Česká vláda vysílá vojenské lékaře do slovenských nemocnic

Odboráři neustále opakují, že se chtějí s vládou dohodnout. Včerejší jednání v parlamentu ale žádný výsledek nepřineslo, dnes by se mělo konat další kolo. Jde stále o zvýšení platů – vláda nabídla navýšení o 300 eur od příštího roku, lékaři to opakovaně nepřijali.

Lékařské odbory na svých webových stránkách burcují lékaře, aby v protestu vytrvali a dokázali, že jsou nenahraditelní. Slovenská veřejnost však příliš lékaře nepodporuje, odboráři s lidmi vůbec nediskutovali, nevysvětlili jim, co je čeká. Neangažovali žádnou PR agenturu a chyběla chytlavá kampaň ve stylu „Náš exodus, váš exitus“.

Vojtěch Berger, Lucie Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme