Lékaři v Německu chtějí vyšší platy, možná budou stávkovat
Ještě během ledna by mohli stávkovat lékaři v Německu. Důvody jejich protestu jsou stejné jako u českých nebo slovenských kolegů. I němečtí lékaři si stěžují na nízké ohodnocení a příliš mnoho hodin přesčasů.
Stávkovat by lékaři měli 26. ledna. V městských veřejných nemocnicích se stávkovalo už v roce 2010, před pěti lety se konala celoněmecká stávka lékařů. Akutní případy během stávky lékaři ošetřují, ale operace jako výměny kloubů se během stávky neprovádějí.
Celkem by mohlo stávkovat až 45 tisíc lékařů z 600 nemocnic, to znamená asi třetina lékařů. Stávka by se netýkala univerzitních klinik a soukromých zařízení.
O požadavcích německých lékařů a možné stávce mluvila ve Světě o jedné na Rádiu Česko zpravodajka ČRo v Berlíně Klára Stejskalová
Podle vyjádření šéfa svazu městských nemocnic se pro stávku vyjádřilo přes 93 procent členů. Důvodem je nespokojenost s platy a také vysoký počet přesčasů. Platy by navíc měly v příštích 16 měsících růst jen o 1,48 procenta, což nepokrývá ani inflaci.
Lékaři požadují zvýšení platů o nejméně 6 procent, a místo 5 až 9 hodin přesčasů chtějí 4 a za lepší ohodnocení. Jedním z požadavků je také srovnání tarifních poměrů jak v univerzitních, tak v městských nemocnicích.
Průměrný plat lékaře v Německu se pohybuje kolem 3 100 eur hrubého měsíčně, u obvodních lékařů jde o zhruba 2400 eur, což je na německé poměry málo. Mladí lékaři si navíc musí platit poplatky za atestace, knížky a kurzy. Nejvíce vydělávají radiologové, ortopedi a oční lékaři.
Z českého pohledu jsou tak platy německých lékařů vyšší, ale vzhledem k daním a životním nákladům nejsou nijak vysoké. V posledních letech se navíc platy v Německu obecně nezvyšovaly. I německé zdravotnictví se tak potýká s odlivem mladých lékařů do Velké Británie, Norska, Dánska, ale i do Španělska.