Lékaři v Německu protestovali proti nízkým platbám a byrokracii

Praktičtí lékaři v Německu byli ve středu k vidění spíše v ulicích měst, než v ordinacích. Masově totiž vyjadřovali svoji nespokojenost s přílišnou byrokracií a s nedostatečnými platbami od zdravotních pojišťoven. Celkem měla zůstat zavřená plná polovina z 96.000 lékařských praxí. Největší demonstrace praktiků byla k vidění v Berlíně. Přišlo na ni skoro 15.000 lidí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

protest německých lékařů | Zdroj: ČTK

Německým praktickým lékařům došla trpělivost. Skrze byrokracii jim nezbývá čas na pacienty a ještě jim asi 30 procent provedených úkonů pojišťovny vůbec neuhradí.

"Platíme teď za administrativu zdravotních pojišťoven tolik, kolik stojí celá ambulantní péče v Německu," řekl Českému rozhlasu diabetolog doktor Jakobsen, který přijel do Berlína demonstrovat až z Brém.

Lékařská komora uvádí, že každá čtvrtá praxe de facto čelí hrozbě krachu.

"V našem sdružení pracoval jeden internista, který se už své praxe musel vzdát, protože by se mu vůbec nevyplatilo pořizovat si nové přístroje," posloužila příkladem zdravotní sestra z Arnsbergu v Severním Porýní-Vestfálsku.

Lékaři vesměs chápou, že vláda nevyčaruje z ničeho nic chybějících 12 miliard eur, ale rezervy vidí třeba u zdravotních pojišťoven.

"Máme v zemi přes 300 pojišťoven, to je přece úplný nesmysl. Mělo by jich být podstatně méně a měly by fungovat transparentněji," radí doktor Schulze, praktik z Berlína.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme