Lékaři v Saúdské Arábii úspěšně oddělili polská siamská dvojčata

Náročnou operaci zaplatil saúdsko-arabský korunní princ Abdaláh. Zákrok měli možnost sledovat lidé v přímém televizním přenosu nebo na internetu. Operace se podařila, stále však hrozí možnost komplikací, spojených s infekcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Operace

Operace | Foto: www.khn.cz

Dvojčata Olga a Daria přišla na svět před necelými dvěma lety v polské Lodži. Až do včerejška měla společnou břišní tepnu, močové ústrojí, část zažívacího traktu a spodní část páteře. Operace trvala celý den, u stolu se vystřídalo 25 lékařů.

"Nejsem nervózní, věřím, že jsou v dobrých rukou," řekla polské televizi matka siamských sester, která mimořádně složitý zákrok sledovala přímo na místě v Rijádu, kam ji pozval saúdsko-arabský princ Abdalláh. O případu polských siamských sester se dozvěděl náhodou při prohlížení internetu.

Rozhodl, že jejich operaci zorganizuje i zaplatí - náklady se odhadují na milion a půl dolarů. Holčičky budou v následujících deseti dnech pod nepřetržitou kontrolou lékařů.

Dvojčata Olgu a Dariu čeká několik týdnů rehabilitace v Rijádu. Do Polska by se měla vrátit za dva až tři měsíce. Největší obavy nyní panují z infekce oslabených organismů. Jejich zdravotní stav sleduje i polský velvyslanec v Saudské Arábii Adam Kulach: ten polským agenturám řekl, že nejkomplikovanější částí operace bylo oddělení oběhových systémů obou holčiček a neurochirurgická fáze zákroku.

Milan Kopp, Martin Dorazín Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme