Lékaři ve Sierra Leone dostali přidáno. Nikdo by jim ale nezáviděl

Mnozí čeští, aktuálně pak hlavně slovenští lékaři se cítí nedostatečně ohodnocení. V západoafrické zemi Sierra Leone dostali jejich kolegové nedávno na platech výrazně přidáno. Přesto by jim asi středoevropský zdravotní personál nezáviděl podmínky, ve kterých se snaží o záchranu životů. Většinou jde o životy dětí, ohrožované malárií, průjmy, záněty dýchacích cest, anémií, podvýživou nebo parazity. Ve státních nemocnicích působí v celé zemi se šesti miliony obyvatel pouhých asi třicet lékařů, mezi nimi dva kardiologové, jediný psychiatr. V práci čelí fyzickému vyčerpání i akutnímu nedostatku základních léků a přístrojů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lůžkové oddělení v Kabale

Lůžkové oddělení v Kabale | Foto: Jan Prokeš

Jsme v nemocnici ve městě Kabala. To je centrum jedné z nejodlehlejších částí Sierra Leone. Na asi tři sta tisíc obyvatel jsou tady pouze dva doktoři. Nemocnici trápí taky nedostatek sester, vybavení, léků, především proti malárii, která je tady endemická. A je to taky nejčastější příčina dětské úmrtnosti. Nicméně se zavedením bezplatné zdravotní péče pro malé děti a těhotné a kojící matky se velmi zvýšila jejich docházka do nemocnice a daří se tedy tak i zachránit víc životů.

„Před zavedením bezplatné zdravotní péče byl největší problém v tom, že mnoho pacientů přicházelo pozdě. Přišli a třeba do dvou hodin zemřeli, i když jsme pro ně dělali, co bylo v našich silách. Další pacienti přišli a posléze utekli. Umřeli pak doma. Teď je situace lepší, přicházejí ve větším počtu a ne tak pozdě,“ oceňuje zdravotní sestra Nemona Kamara z lůžkového oddělení důsledky čerstvě zavedeného vládního programu, který podporuje UNICEF a další neziskové organizace.

Své plody v posledních letech přinášejí také pravidelné očkovací kampaně i masivní osvěta o důležitosti hygieny, bezpečném sexu, prospěšnosti exkluzivního kojení nebo správné výživě malých dětí.

Vesnické ženy se v mateřských klubech učí připravit výživnou ovesnou kaši s rýží a fazolemi. Na přednáškách se zpochybňuje účinnost kouzelnické léčby nebo třeba pověra zvaná Bamfa, která tvrdí, že kojící sexuálně aktivní žena má škodlivé mléko. I kvůli ní sierra-leonské ženy kojení moc nakloněné nejsou. Podvýživu svých dětí často přisuzují prokletí, což dál komplikuje jejich záchranu.

Porody nově pod dohledem

Rok a půl stará, lehce podvyživená, Jamboara je z těch šťastnějších - ovdovělý otec s ní jednou týdně chodí do nemocnice v Port Loko, kde dostává kalorickou arašídovou pastu Plumpy'nut. Venkovské ženy dnes mnohem víc než v minulosti docházejí do nemocnic nebo lokálních středisek na testy HIV, pravidelné kontroly během těhotenství, za prohlídkami svých dětí. Ty se dnes rodí prakticky výhradně pod odborným dohledem.

Třeba v porodnici v Kabale za poslední čtvrt rok přivedli na svět asi patnáct dětí císařským řezem. Žádná matka při tom nezemřela. „Vesničanky chodí rodit do periferních zdravotních zařízení, ženy z měst do zdejší porodnice. Komunity to teď mají nařízené zákonem,“ dodává starší sestřička Selina.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v Sierra Leoně natáčel redaktor Jan Prokeš

Foday Cissé je jedním ze dvou lékařů, kteří pracují v kabalské nemocnici na plný úvazek. Délka jeho směn bývá nevyzpytatelná. Nedávno sice jeho plat díky vládní reformě raketově vzrostl z asi stovky na šest set dolarů. Jejich práce ale neustále naráží na nesmírně limitující překážky - pouze dvoučlenný vozový park, nedostatek paliva, jediný kyslíkový přístroj, chybějící glukometr.

„Největší výzvou je personál, lidské zdroje. A taky zásobování léky. Moc doufám, že se to zlepší. Potíž toho systému je ve zpoždění. Požádáme centrum o medikamenty, než k nám ale dorazí, trvá to dva nebo tři týdny,“ říká Cissé.

Dodávky léků váznou

Dodávky léků se v minulých měsících zpomalily i proto, že se po zavedení bezplatné péče začaly po cestě ztrácet. O tom, jak komplikovaná je jejich distribuce v Sierra Leone, ví dobře John Koroma, koordinátor zásobování v severozápadní oblasti Koinadugu. Taky John si stěžuje na nedostatek všech základních medikamentů:

„Malárie je v této oblasti stále největší hrozbou. Každý kdo v současnosti přichází do nemocnice má horečku. Sice to nemusí být malarická horečka, nám ale nezbývá než jako první použít při léčbě prostředky proti malárii. Když neúčinkují, tak nasazujeme antibiotika atd. Potřebujeme pro těhotné a kojící ženy i děti víc antimalarik, antibiotik i analgetik ke tlumení horečky a bolesti.“

Nemocnice v Kabale působí navzdory nedostatku téměř všeho jako profesionálně řízený organismus. Je tady dobře vidět, že zdraví obyvatel tropické, a tudíž nadmíru choroboplodné země, nezlepší jenom osvěta. V místní porodnici není dost elektřiny k osvětlení sálu ani chlazení léků. V celé zemi pak pracují ve zdravotnictví převážně neplacení dobrovolníci. A semestr střední školy pro zdravotní sestry stojí pro většinu nedosažitelných dvanáct tisíc korun. Za takových podmínek není divu, že lidé v Sierra Leone umírají většinou dost mladí.

Na lepší zdravotní péči pro děti v Sierra Leone a dalších nejchudších místech planety můžete přispět darovací zprávou DMS UNICEF na číslo 87777. Další možnosti podpory organizace, která právě slaví 65. výročí, na www.unicef.cz.

Jan Prokeš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme