Lékárník v USA znehodnotil 500 dávek vakcín Moderna, považoval je za ‚dílo ďábla‘

Ke třem letům vězení odsoudil soud v USA bývalého lékárníka, který se přiznal, že záměrně zničil stovky vakcín proti covidu-19, protože k nim neměl důvěru. Kromě odnětí svobody soud šestačtyřicetiletému Stevenu R. Brandenburgovi nařídil, že musí nemocnici, kde pracoval, zaplatit 83 800 dolarů (1,7 milionu Kč) jako odškodnění. S odkazem na úterní sdělení amerického ministerstva spravedlnosti o tom ve středu informovala agentura Reuters.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ilustrační foto | Foto: Eduardo Munoz | Zdroj: Reuters

Brandenburg, který pracoval v nemocnici v Graftonu ve státě Wisconsin, se v únoru přiznal k nedovolenému zacházení se spotřebním zbožím, které se pojí s rizikem ublížení na zdraví či smrti další osoby. Lékárník podle soudních dokumentů loni v prosinci dvakrát po sobě během noční služby záměrně z nemocniční lednice vyndal krabici s ampulkami vakcíny proti covidu-19 od společnosti Moderna.

Na Pardubicku očkovali soukromníci tisíce lidí bez povolení. Chybějící smlouvy Netolického zaskočily

Číst článek

Několik hodin je nechal mimo chladničku, než je vrátil zpět k následnému podání. Znehodnotil tak přes 500 dávek vakcíny. Zmíněné vakcíny pak byly podány 57 lidem.

Brandenburg se přiznal, že věřil konspiračním teoriím o vakcínách, a myslí si, že jsou dílem ďábla. Se svými názory na očkování se nejméně dva roky svěřoval svým kolegům. Když měl v minulosti dostat vakcínu proti chřipce, tajně ji podle soudních dokumentů nahradil fyziologickým roztokem a přesvědčil několik svých kolegů, aby udělali totéž. V prohlášení po vynesení rozsudku muž uvedl, že přijímá odpovědnost za své činy a pociťuje „velkou hanbu“. Podle místních novin se omluvil svým kolegům, rodině a obyvatelům města.

Skladování a přeprava vakcíny od společnosti Moderna vyžadují teploty hluboko pod bodem mrazu. Před podáním však lze neotevřené ampulky až 30 dní uchovávat v lednici. Stejně jako vakcína proti covidu-19 od společností Pfizer a BioNTech využívá vakcína od Moderny průlomovou technologii takzvané mediátorové RNA (mRNA). Tato metoda je přirovnávána k návodu pro imunitní systém, který jej naučí bojovat s virem. Jen v USA bylo podáno 124 milionů dávek vakcín od Moderny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme