Lékařské odbory jednají s premiérkou Radičovou o zvýšení platů

Slovenská varianta lékařského protestu Děkujeme, odcházíme se vyhrocuje. Odboráři dnes v poledne naposledy zasedají s vládou za jednací stůl. Pokud se nedohodnou, chce slovenský prezident vyhlásit nouzový stav. Právníci ovšem nejsou jednotní v názoru, jestli nouzový stav vůbec vyhlášen být může.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Slovenský prezident Ivan Gašparovič (vpravo) se zástupci lékařských odborů

Slovenský prezident Ivan Gašparovič (vpravo) se zástupci lékařských odborů | Zdroj: ČTK

K vyhlášení nouzového stavu na Slovensku ještě nikdy nedošlo. Podle některých názorů současná situace nesplňuje podmínku bezprostředního ohrožení života a zdraví obyvatel. Vláda totiž mohla výpovědi lékařů řešit už v minulých dvou měsících.

Proti nouzovému stavu na Slovensku se vyjádřil i šéf českých lékařských odborů Martin Engel. Podle něj český protest Děkujeme, odcházíme ukázal, že nouzový stav se proti protestujícím lékařům použít nedá. Vzhledem k podobné legislativě je podle něj pravděpodobné, že to nepůjde ani na Slovensku.

Pokud by nouzový stav nakonec vyhlášen byl, lékaři by museli nastoupit do práce bez ohledu na výpověď a navíc jen za sníženou mzdou. Takový stav může trvat nejdéle 90 dní.

Nemocnice reagují na výpadek lékařů, který může nastat po 1. prosinci, různě. Některé přijímají pouze akutní případy, jiné chtějí slučovat oddělení a další narychlo přijaly lékaře externisty.

„Zaznívají i určité překvapivě možná optimistické komentáře, třeba šéf dětské nemocnice v Košicích řekl, že všechno zlé je k něčemu dobré, každá krize je zároveň šancí a jeho nemocnice podle něj bude alespoň pracovat efektivněji, i když přijde asi o čtvrtinu lékařů,“ informuje o situaci na Slovensku zpravodaj Vojtěch Berger.

Víc než dvěma tisícovkám doktorů vyprší hromadné výpovědi příští týden. Obě strany se nedokážou dohodnout především na platech. Zatímco ministr nabídnul plošné zvýšení o 300 eur, lékaři chtějí přidat podle koeficientu, který nejzkušenějším lékařům přinese až trojnásobek průměrné mzdy.

Podle informací televize Joj se ale odboráři během noční interní schůzky neshodli, jaké pozice budou nakonec ohledně otázky platů zastávat, výsledek dnešního jednání s vládou je proto zcela otevřený.

Vojtěch Berger, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme