Lékařů je na Haiti stále málo

Americká letadla začala na Haiti shazovat pomoc pro lidi, postižené zemětřesením. Udeřilo přesně před týdnem. Americký generál Ken Keen, který na Haiti řídí americké záchranné práce, odhaduje, že zahynulo asi 200 tisíc lidí. Přicházejí zprávy o čím dál častějších násilnostech a rabování.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Haiťané čekají na potravinovou pomoc

Haiťané čekají na potravinovou pomoc | Foto: Pavel Polák

Zvláštní vyslanec OSN pro Haiti, bývalý americký prezident Bill Clinton, ale podotýká, že bezpečnostní situace není tak špatná, jak by se mohlo zdát: "Když uvážíte, že ti lidé přišli o všechno, kromě toho, co měli zrovna u sebe, několik dnů nejedli a možná ani nespali, a večer jsou ve tmě mezi mrtvými a nevědí, co bude - na to se ještě chovají dobře," řekl Clinton včera po příletu na Haiti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci na Haiti podrobně pro Rádio Česko popsal zvl. zpravodaj České televize M. Kubal

OSN dnes oznámila, že během toho týdne, který uplynul od zemětřesení, vytáhli záchranáři z trosek asi 90 živých lidí. Pohřbeno už bylo asi 70 tisíc obětí.

Problémem je chaos

Na Haiti je zpravodaj České televize Michal Kubal, který situaci považuje za nepřehlednou. "Nicméně incidenty s rabováním a střety, zůstávají ojedinělými. Alespoň z toho, co jsme viděli, není bezpečnostní situace špatná. I velitelé amerických jednotek říkají, že možná po zemětřesení se bezpečnostních situace zlepšila ve srovnání s tím, co bylo před tím."

"Distribuce pomoci se lepší, ale není dostatečná. Ani týden po katastrofálním zemětřesení se jí lidem nedostává dostatek. Chybí ty nejzákladnější věci, voda, potraviny, zdravotnická péče," připomněl Kubal.

Za největší problém označil systém. "Humanitárním organizacím nezbývalo, než že samy projížděly městem a hledaly místo, odkud mohou začít s pomocí."

"Pacienti leží pod širým nebem a umírají na banální choroby. Nebezpečím je šíření epidemií. Mrtvoly už nejsou vidět na ulicích, ale jsou dál pod sutinami budov," upozornil Kubal.

Milan Kopp, Martin Křížek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme