Lékařům na Slovensku vyprší lhůta pro stažení výpovědí

Naposledy dnes můžou lékaři ve slovenských nemocnicích stahovat hromadné výpovědi. Slovenská vláda garantuje každému lékaři, který výpověď stáhne, zvýšení platu od příštího roku a návrat na původní pracovní místo. Kvůli protestní akci by od zítřka mohly v nemocnicích na Slovensku chybět stovky lékařů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do protestů se zapojili i lékaři z Hornooravské nemocnice v Trstené | Foto: TASR

Do včerejšího večera stáhla podle ministerstva zdravotnictví výpověď asi třetina lékařů z původních 2400. Další se můžou přidat dnes, kdy vyprší výpovědní lhůta.

Vláda vyhlásila v 15 nemocnicích nouzový stav, který umožňuje ředitelům nemocnic nařídit lékařům pracovní povinnost. Protestující lékaři ale nejsou jednotní v tom, jestli do práce nastoupí nebo zůstanou doma.

Kabinet chce povolat armádní lékaře a o pomoc požádal i sousední státy. Kvůli mimořádné situaci bude v terénu více sanitek a při transportu pacientů by mohla pomáhat i policie.

Mezitím se budou slučovat nemocniční oddělení a v krajním případě i rušit některé nemocnice, tak aby se výpadek lékařů vyrovnal.

Podle premiérky Ivety Radičové vláda podobné změny ve zdravotnictví stejně plánovala a protest lékařů je jenom urychlil.

Vojtěch Berger, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme