Léková agentura doporučila stáhnout léky na cukrovku s rosiglitazonem

V Londýně skončilo třídenní zasedání Evropské lékové agentury o bezpečnosti léčiv. Ta mimo jiné vyzvala ke stažení léků na cukrovku s rosiglitazonem v EU z důvodu srdečních rizik, které z užívání těchto produktů vyplývají. Odborníci z Evropské lékové agentury se domnívají, že prospěšnost léků míru rizika nevyvažuje, a tak by měli lékaři hledat jiné způsoby léčby cukrovky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky

Léky | Foto: Archiv ČRo

Klinická hodnocení léčivých přípravků probíhají nejen před vlastní registrací, ale také po registraci a zavedení přípravků na trh. Hodnocení probíhá na určitém počtu pacientů a není možné pojmout veškeré případy, které by mohly nastat při užívání. Proto existují i studie po zavedení léků na trh, protože je používá daleko více pacientů. Studie se pravidelně vyhodnocují.

Přehrát

00:00 / 00:00

léčiva.mp3

Nebezpečí spojené s léky hrozí především prostřednictvím nákupů na internetu nebo prostřednictvím padělků.

Předcházet těmto padělkům je možné u takových internetových obchodů, které zároveň vlastní i kamenné lékárny. Léčivé přípravky musí být registrované v České republice a musí se jednat o léčivé přípravky volně prodejné.

Při nelegálním zacházení s léčivy je možné udělit pokutu do 3 milionů korun.

„Česká republika jako jedna z mála zemí EU ale nemá žádný trest v trestním zákoníku. Novela trestního zákoníku se právě připravuje na ministerstvu zdravotnictví,“ říká mluvčí Státního ústavu pro kontrolu léčiv Veronika Petláková.

Státní ústav pro kontrolu léčiv zahájil informační kampaň zaměřenou na podporu bezpečnosti léčivých přípravků a také vytvořil internetové stránky www.nebezpecneleky.cz.

Karolína Koubová, Michaela Vydrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme