Léky, ze kterých se vyrábí pervitin, nakoupíte v Polsku snadno ve velkém množství, vyzkoušel reportér Radiožurnálu

Z Polska do České republiky proudí léky s vysokým obsahem pseudoefedrinu, které jsou v Česku jen na předpis. Z nich se pak vyrábí pervitin. Přestože Polsko prodej léků, jako je třeba Cirrus, omezuje, zpravodaj Českého rozhlasu ve Varšavě Vít Pohanka se se skrytým mikrofonem přesvědčil, že nakoupit větší množství těchto léků není problém.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zpravodaj Vít Pohanka si cestu užil

Zpravodaj Vít Pohanka si cestu užil | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

V Česku není možné léky s vysokým obsahem pseudoefedrinu snadno pořídit. Jsou jen na předpis a stát jejich prodej reguluje. „Jedna z možností je evidence, která bývá okamžitě zasílána elektronicky, online do Státního ústavu pro kontrolu léčiv, a druhá varianta je na lékařský předpis,“ vysvětlil doktor Vilém Frendl, majitel a provozovatel lékárny na Vysočině.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak snadné je v Polsku nakoupit léky s vysokým obsahem pseudoefedrinu, zjišťoval reportér Vít Pohanka.

Zpravodaj Českého rozhlasu Vít Pohanka se osobně přesvědčil, že větší množství léků lze koupit snadno. Sice jen v jedné lékárně dostal větší množství než povolené jedno balení, za hodinu ale stihnul obejít šest lékáren a získat 30 tabletek. Kvůli chybějící evidenci nákupů je tak možné nakoupit větší množství už za pár hodin.

Přitom z několika set tabletek lze navařit pervitin v hodnotě desítek tisíc korun.

Dokud Polsko nezavede podobnou kontrolu jako Česká republika, těžko předpokládat, že se pašování léků zastaví. Policie odhaduje, že se takhle každý rok z Polska do Česka pokoutně dopraví asi 4 miliony tablet s vysokým obsahem pseudoefedrinu.

Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme