Lena hrozí ruskému Jakutsku zatopením

Přes nepřetržité úsilí záchranných oddílů a vojska, které bombarduje ledové zátarasy na sibiřské řece Leně, stoupá hladina při jejím průtoku Jakutskem. V noci čekají v tomto oblastním správním středisku novou povodňovou vlnu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už teď je ve stotisícovém Jakutsku hladina Leny více než 70 cm nad kritickou hranicí a voda nadále stoupá. Poté, co Lena prakticky zničila téměř třicetisícové město Lensk, jsou zaplavena některá předměstí v Jakutsku. Prakticky v ostrovy se proměnily dvě takové oblasti kolem města s bezmála 9 tisíci obyvateli. V akci jsou nadále bombardéry SU-24, které svrhávají nálože na ledové zátarasy, ale podle informací ze Sibiře může Lena stoupnout ještě až o 2 metry.

Do pohotovosti byly uvedeny záchranné oddíly na základnách v okolí Moskvy, které budou v případě zhoršení situace v Jakutsku vyslány do ohrožené oblasti. Do města bylo dopraveno na 150 tisíc tun písku, který bude použit na budování ochranných hrází. V celé oblasti bylo dosud kvůli záplavám evakuováno víc než 45 tisíc lidí.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme