Lena hrozí ruskému Jakutsku zatopením

Přes nepřetržité úsilí záchranných oddílů a vojska, které bombarduje ledové zátarasy na sibiřské řece Leně, stoupá hladina při jejím průtoku Jakutskem. V noci čekají v tomto oblastním správním středisku novou povodňovou vlnu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Už teď je ve stotisícovém Jakutsku hladina Leny více než 70 cm nad kritickou hranicí a voda nadále stoupá. Poté, co Lena prakticky zničila téměř třicetisícové město Lensk, jsou zaplavena některá předměstí v Jakutsku. Prakticky v ostrovy se proměnily dvě takové oblasti kolem města s bezmála 9 tisíci obyvateli. V akci jsou nadále bombardéry SU-24, které svrhávají nálože na ledové zátarasy, ale podle informací ze Sibiře může Lena stoupnout ještě až o 2 metry.

Do pohotovosti byly uvedeny záchranné oddíly na základnách v okolí Moskvy, které budou v případě zhoršení situace v Jakutsku vyslány do ohrožené oblasti. Do města bylo dopraveno na 150 tisíc tun písku, který bude použit na budování ochranných hrází. V celé oblasti bylo dosud kvůli záplavám evakuováno víc než 45 tisíc lidí.

Markéta Kaclová, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme