Lena v Jakutsku stále stoupá

Správní středisko východosibiřské Republiky Sacha Jakutsk je i nadále ohroženo záplavami. Rozvodněná řeka Lena už zaplavila město Lensk a stovky malých obcí. V okolí samotného Jakutsku voda i nadále stoupá, protože se dosud nepodařilo rozbít ledovou zácpu, která vznikla na řece Leně asi sto kilometrů od města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O čtyři až pět centimetrů za hodinu stoupala hladina Leny po celou noc a obyvatelé města Jakutsk se probouzeli do kritického dne. Leteckým silám s bombardéry SU24 se nepodařilo včera rozhýbat ledové zátarasy a stoupající voda tak ohrožuje bezprostředně severní a centrální část správního střediska sibiřské republiky, kde žije na 60 tisíc lidí. Celkově má Jakutsk více než 190 tisíc obyvatel.

Zprávy zatím nepotvrdily informace o protržení ochranné hráze, ale záchranné oddíly byly celou noc v pohotovosti pro případ okamžité evaukace lidí. Představitelé republiky se obrátily na ruskou veřejnost s žádostí o pomoc při likvidaci živelné katastrofy, kterou tu historie nepamatuje více než sto let.

Úroveň hladiny v řece Lena v okolí Jakutsku stále dosahuje 8,6 metru. V noci na středu se očekává nový příval vody. Ta by mohla stoupnout zhruba o metr a protrhnout hráz, která dosud z velké části odolávala průniku záplav.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme