Lena v Jakutsku stále stoupá

Správní středisko východosibiřské Republiky Sacha Jakutsk je i nadále ohroženo záplavami. Rozvodněná řeka Lena už zaplavila město Lensk a stovky malých obcí. V okolí samotného Jakutsku voda i nadále stoupá, protože se dosud nepodařilo rozbít ledovou zácpu, která vznikla na řece Leně asi sto kilometrů od města.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O čtyři až pět centimetrů za hodinu stoupala hladina Leny po celou noc a obyvatelé města Jakutsk se probouzeli do kritického dne. Leteckým silám s bombardéry SU24 se nepodařilo včera rozhýbat ledové zátarasy a stoupající voda tak ohrožuje bezprostředně severní a centrální část správního střediska sibiřské republiky, kde žije na 60 tisíc lidí. Celkově má Jakutsk více než 190 tisíc obyvatel.

Zprávy zatím nepotvrdily informace o protržení ochranné hráze, ale záchranné oddíly byly celou noc v pohotovosti pro případ okamžité evaukace lidí. Představitelé republiky se obrátily na ruskou veřejnost s žádostí o pomoc při likvidaci živelné katastrofy, kterou tu historie nepamatuje více než sto let.

Úroveň hladiny v řece Lena v okolí Jakutsku stále dosahuje 8,6 metru. V noci na středu se očekává nový příval vody. Ta by mohla stoupnout zhruba o metr a protrhnout hráz, která dosud z velké části odolávala průniku záplav.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme