Řecká policie přesouvá migranty ze zničené Morie do nového stanového tábora Kara Tepe

Řecká policie začala přesouvat stovky migrantů z požárem zničeného tábora Moria na ostrově Lesbos do dočasného stanového tábora Kara Tepe, uvedly agentury. Morii, největší řecký uprchlický tábor, minulý týden zachvátil oheň, kvůli němuž se přes 12 tisíc lidí, z nichž většinu tvoří uprchlíci z Afghánistánu, Sýrie a různých států Afriky, ocitlo bez přístřeší a bez přístupu k jídlu, vodě či hygienickému zázemí.

Tento článek je více než rok starý.

Atény Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tábor Kara Tepe, který řecké úřady zbudovaly na Lesbu poblíž správního střediska ostrova Mytilini, může pojmout nejméně 5000 lidí.

Tábor Kara Tepe, který řecké úřady zbudovaly na Lesbu poblíž správního střediska ostrova Mytilini, může pojmout nejméně 5000 lidí. | Foto: Alkis Konstantinidis | Zdroj: Reuters

Někteří z migrantů se podle řeckých představitelů k přesunu na nové místo staví neochotně, protože doufali, že budou moci ostrov opustit, píše agentura Reuters. Ohně v Morii založili někteří její obyvatelé úmyslně kvůli nespokojenosti s podmínkami tam vyhlášené koronavirové karantény. Představitelé řecké vlády podle Reuters sdělili, že po několik příštích dní budou „v dobré víře a díky komunikaci“ pokračovat v přesvědčování migrantů, aby se do nového tábora přemístili.

Německo se chystá přijmout 1500 migrantů z řeckých ostrovů. Dohodli se na tom Merkelová a Seehofer

Číst článek

Evakuace by měla být dokončena v nejbližších dnech. Dnešních operací se účastní také 70 policistek, které mají za úkol přednostně do tábora dopravit ženy a děti.

Nový tábor Kara Tepe, který řecké úřady zbudovaly na Lesbu poblíž správního střediska ostrova Mytilini, může pojmout nejméně 5000 lidí. Do středečního rána se do něj přemístilo pouze 1200 lidí, od večera ale do něj začaly proudit další skupiny migrantů. Dnes ráno v něm podle Reuters bylo 1800 osob, u 56 z nich se prokázal koronavirus.

Tábor Moria byl dlouhá léta kritizován kvůli neutěšeným podmínkám, v nichž byly nuceny pobývat tisíce lidí včetně nezletilých a rodin s malými dětmi. V zařízení původně určeném pro nanejvýš 2750 osob pobývalo podle serveru Ekathimerini letos v únoru více než 19 tisíc migrantů a problémy byly zejména s hygienou.

Řecká vláda dříve svolila s evakuací čtyř stovek nezletilých migrantů bez doprovodu dospělých. Ty by si mezi sebe mělo rozdělit deset evropských zemí. Německá kancléřka Angela Merkelová a ministr vnitra Horst Seehofer v úterý oznámili, že mají v plánu přijmout nejméně dalších 1553 uprchlíků z řeckých ostrovů. Má se jednat o uprchlické rodiny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme