Požáry v Kalifornii vyhnaly z domovů asi 50 tisíc lidí. Bez elektřiny je na 200 tisíc domácností

Úřady v americkém státě Kalifornie kvůli lesním požárům nařídily evakuaci asi 50 000 lidí z několika míst v okolí města Los Angeles. Oheň se šíří rychle kvůli silnému větru a vysokým teplotám, informovala v pátek agentura AP. Plameny ohrožují také vinařskou oblast v severní Kalifornii, kde své domovy muselo opustit kolem 2000 lidí.

Sacramento Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Několik domů shořelo poté, co se oheň kvůli silnému větru prohnal suchou vegetací na okraji města Santa Clarita. Z hustě obydlené oblasti bylo před živlem přesunuto do bezpečí na 50 000 lidí. Nárazy větru místy dosahují rychlosti přes 65 kilometrů v hodině, dým z požárů je vidět na kilometry daleko.

S plameny bojuje 500 hasičů, kteří si vyžádali pomoc ze vzduchu poté, co plameny začaly sestupovat z okolních vrcholků směrem k domům.

V Kalifornii hoří lesy, hasiči na severu území vyhlásili nejvyšší stupeň ohrožení. Oheň již zasáhl Los Angeles

Číst článek

Jak řekla televizi CBS kalifornská hasička Amy Headová, požáry se šíří tak rychle, že se jim s nimi nedaří pořádně bojovat. Do terénu nasadili buldozery i hasicí letadla a vrtulníky. Někteří lidé se snaží svůj majetek ochránit tak, že na něj stříkají vodu z hadic.

„Oheň se často dostal blízko, ale nikdy ne tolik,“ řekla deníku Los Angeles Times místní obyvatelka Marcia Armijoová, která se chystala opustit své bydliště. „Nemám tušení, jestli můj dům shoří, nebo ne,“ dodala.

Požár ohrožuje také vinařský okres Sonoma a především městečko Geyserville v severní Kalifornii, kde žije 900 lidí a které je oblíbeným turistickým cílem v místní vinařské oblasti. „Pokud jste v Geyserville, odjeďte,“ vyzval úřad okresního šerifa obyvatele a návštěvníky.

Nejhorší požár v budově v USA za poslední roky nemá viníka. Soud jednoho zprostil a o druhém nerozhodl

Číst článek

Podle agentury AP už v Geyserville shořelo 49 budov. Hasiči předpokládají, že vítr v oblasti v pátek po krátkém utišení opět zesílí.

Příčinu požáru na severu Kalifornie úřady oficiálně nesdělily. Místní energetická společnost uvedla, že oheň mohl propuknout kvůli závadě na elektrickém stožáru.

Preventivně bez elektřiny

Kvůli strachu z toho, že by padající stromy nebo poletující trosky mohly poškodit elektrické vedení a to by pak mohlo způsobit požár, vypínají energetici na některých místech síť dopředu. Bez elektřiny je tak v Kalifornii na 200 tisíc domácností a 380 tisíc dalších se může ocitnout ve stejné situaci. Takové preventivní blackouty nejsou v poslední době v Kalifornii výjimkou.

Zatím nejsou žádné zprávy o zraněných lidech. Panují však obavy, že se budou opakovat ničivé požáry v severní Kalifornii, které v roce 2017 usmrtily 44 lidí.

Ondřej Klapal, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme