Lesní požár na severu Izraele se stále šíří

Plameny už na severu Izraele zničily více než 3000 hektarů lesa. Nejhorší požár v historii země zahubil nejméně 42 lidí a zničil desítky domů. Přírodní katastrofu se nedaří zabrzdit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izrael bojuje s nejhorším požárem ve své historii | Zdroj: ČTK

Od rána se zasažená plocha zvětšila o polovinu. Izraelcům pomáhají hasičské týmy a letadla z celé řady blízkovýchodních i evropských států.

Jak připouštějí izraelští hasiči, nebýt zahraniční pomoci, byl by postup zkázy daleko rychlejší, hlásí z Haify blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček.

Občasné optimistické zprávy o potlačení ohně se ale zatím střídají s hlášeními o náhlém otočení větru a dalším šíření požáru.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přímo v Haifě sledoval situaci po celý den blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček

„Tady opravdu fouká silný vítr, je sucho, a teď je důležitá jedna věc: v noci nemohou létat ta hasící letadla, která v tom hašení hrají klíčovou roli, to znamená, že oheň si teď dělá, co chce.“

„Zítra v 6:30 ráno by měl odstartovat ruský Iljušin 76 plný vody, což je zase úplně jiná kategorie hasicího zařízení, která může úplně změnit ten poměr sil mezi hasiči a pokračujícím požárem,“ říká náš zpravodaj.

Policie musela na několika místech evakuovat další tisíce lidí. Potýkala se i s těmi, kteří se chtěli navzdory nebezpečí podívat na své vypálené domovy.

Zkáza v těsné blízkosti Haify se netýká jen lidí, ale také přírody. Plameny pohltily národní park i několik rezervací. Z jednoho zookoutku například na poslední chvíli utekl personál. Zvířatům už ale jen stačil otevřít vrata a doufat.

Spekulace o žhářském útoku

Policisté zadrželi v souvislosti s požárem dva lidi, kteří měli být přistiženi při házení jakýchsi zápalných látek. V médiích se proto šíří spekulace o tom, že oheň byl založený úmyslně. Mimo to hlavní ohnisko se dnes navíc objevila dvě další, a tam se také spekuluje, že se mohlo jednat o žhářské útoky.

„Co je ale podstatné, policie je velmi opatrná s jakýmikoliv spekulacemi; neví, jestli založení požáru bylo úmyslné, jestli to byli pyromani, zlá vůle nebo něco jako teroristický útok. To jsou opravdu věci, se kterými se tady teď velmi citlivě zachází a nezachází se k nějakým rázným prohlášením,“ podotýká Břetislav Tureček.

Mezitím se v komentářích objevuje domácí kritika, že když Izrael není připravený na ohnivý živel, nemohl by uspět ani v případě války nebo masivního teroristického útoku.

Vláda na kritiku říká: Snažíme se dělat, co můžeme, připouštíme, že to nezvládáme vlastními silami, nebudeme teď řešit příčiny, ale fakt je, že my nemáme tak velká letadla, jako třeba Španělsko nebo Řecko, a proto jsme požádali o pomoc zahraniční kolegy.

Břetislav Tureček, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme