Lesní požáry ustupují od Atén, způsobily ale velké ekologické škody

Celkem 15 tisíc hektarů spálené půdy po sobě zatím nechaly požáry kolem Atén. Řeckým hasičům přišly na pomoc i posily z Kypru a dalších zemí Evropské unie. Řecká metropole je už mimo bezprostřední nebezpečí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Požár řádí severně od Atén | Foto: ČTK/AP

"Situace se výrazně zlepšila. Pořád ale bojujeme se silným větrem," říká hasič Apollo. Doslova požehnáním jsou podle něho hasicí hydroplány, které poslaly na pomoci Francie a Itálie. Později odpoledne se však vítr už utišil, ale zcela vyhráno zatím není.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu Vojtěch Berger sleduje v Řecku průběh hašení požáru u Athén

Letadla pendlují celý den mezi horami a mořem a zalévají doutnající spáleniště novými a novými proudy vody. Oheň sice začal ustupovat od Atén a většinou ušetřil i domy, zato ale po sobě nechal ekologickou spoušť, s níž se bude podle odborníků třímilionová metropole dlouho vyrovnávat.

Na stovkách míst v Řecku navíc mezitím vznikly další menší požáry, například na ostrovech Evia, Skyros a Zakynthos, také v západní Athice.

Co se týče příčin mohutného požáru, neustále se spekuluje o žhářích, napojených na pozemkové spekulanty, kteří poté mohou prodat tyto lesní pozemky developerským firmám. Tam, kde byly lesy či pole, vyrostou komerční nemovitosti a obytné domy. Opozice z toho obvinila už vládu, ta to pochopitelně odmítá.

Požáry by mohly být i katastrofou pro současnou vládu premiéra Kostase Karamanlise. Na tom, jak vláda zvládne požáry, závisí osud kabinetu. Příští rok v březnu totiž čekají Řecko prezidentské volby a opozice je chce využít ke svržení vlády. Zatím ale vláda požáry zvládá, nejsou hlášeny žádné oběti na životech.

Přečtěte si také:
Mohutné požáry vyhnaly z domovů obyvatele aténského předměstí
Aténské úřady nařídily kvůli požáru evakuaci 10.000 lidí z předměstí
Většinu požárů v Řecku mají už hasiči pod kontrolou
Rozsáhlé požáry dál pustoší Řecko

Vojtěch Berger, Alena Adámková, Rádio Česko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme