Lesní požáry v Kalifornii si vyžádaly 35 životů, práci hasičům komplikuje silný vítr

Na 35 mrtvých vzrostla bilance lesních požárů, které od minulého víkendu sužují sever Kalifornie. Zničeno bylo na 5700 budov a 90 tisíc lidí muselo opustit své domovy. Informovala o tom v sobotu agentura AP s odvoláním na mluvčího požární ochrany v Kalifornii Daniela Berlanta.

Sacramento (Aktualizováno: 7:18 14. 10. 2017) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kalifornské úřady hovoří o nejtragičtějším týdnu v historii lesních požárů ve státě. Počet obětí vzrostl od pátku o čtyři mrtvé, když záchranáři našli další těla. Úřady také výrazně zvýšily počet zničených budov, v pátek jich hlásili 3500, v sobotu o 2200 víc.

S plameny bojuje devět tisíc hasičů a podle agentury AP zaznamenávají první úspěchy. Zatímco v pátek bojovali s 21 požáry, nyní se potýkají se 17 požáry. „Zdaleka však nejsme z této kritické situace venku,“ prohlásil v pátek šéf záchranných operací Mark Ghilarducci.

Novinář Los Angeles Times upozorňuje na příběh dvojice, které se podařilo přežít v bazénu šest hodin, zatímco okolo nich plameny pustošily jejich domov. „Byla tzo stěna plamenů,“ uvedl Jan Pascoeová.

Hasičům vyčerpaným pětidenní prací pomohl příchod stovek posil z řady amerických států i z Kanady a Austrálie. Dostali také specializované vybavení, jako jsou bezpilotní letouny s 3D kamerami. Týmy hasičů nyní disponují více než tisícovkou hasičských aut, vrtulníky i letadly, která hasí požáry ze vzduchu.

Práci hasičů komplikuje vítr, který dosahuje rychlosti 72 kilometrů za hodinu a nabírá na síle. Nejvíce obětí, 18 hlásí okres Sonoma. Úřady tam navíc stále pohřešují několik stovek lidí. Z původních 1308 pohřešovaných bylo již 1052 nalezeno v pořádku, zbytek zůstává nezvěstný.

ČTK, rez Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme